Syn.: Moschatella adoxa Scop., Moschatellina fumariaefolia Gilib., Moschatellina tetragona Moench
Česká jména: pižmověnka evropická (Presl 1819), pížmovka evropská (Presl 1846), pižmovka evropská (Opiz 1852, Sloboda 1852), pižmovka obecná (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1989), pižmovka mošusová (Kubát 2002)
Slovenská jména: pižmovka mošusová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Viburnaceae Raf. – kalinovité
Rozšíření: Cirkumpolárně rozšířený druh, v Evropě se areál táhne od Británie až po Ural (kromě centrální části Uherské nížiny), v jižních oblastech většinou v horách, v Asii se vyskytuje na Sibiři, izolovaně na Kavkaze, Ťan-šanu, Pamíru, Hindúkuši, na Altaji, zasahuje až do Japonska. V Severní Americe od Michiganského jezera po Skalisté hory.
V Česku roste téměř na celém území, avšak výskyt je značně nerovnoměrný, častá je ve středních a severovýchodních Čechách, na Moravě ve středním Pomoraví, poměrně vzácná je v jižních a západních Čechách, chybí místy na Českomoravské vrchovině, jihovýchodní Moravě a v severozápadních Čechách.
Ekologie: Roste v lužních lesích, na březích potoků a řek, ve stinných roklích, v pásmu od nížiny do podhůří. Objevuje se jen v jarních měsících (jarní efemera), v následných měsících roku se zachovávají jen podzemní orgány. Kvete od března do května.
Popis: Vytrvalá bylina, 7–18 cm vysoká, lodyha přímá, 4hranná, lysá, přízemní listy 1–3, 2krát 3četné, na lodyze dva vstřícné 3četné listeny. Květenství kulovité, koncový květ 4četný, postranní květy 5četné, okvětní lístky žlutozelené. Květy vydávají mírný hnilobný zápach. Plodem je zploštěle kulovitá peckovice.
Poznámka: K rodu Adoxa jsou započítávány čtyři druhy (POWO 2022), všechny pocházejí ze severní polokoule.
Fotografováno dne 17. 3. 2007 (Česko, Praha-Hostivař, meandry Botiče).