Syn.: Aethionema polygaloides Ledeb., Aethionema pseudarmenum Stapf et Sprague, Aethionema recurvum Hausskn. et Bornm.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Roste v Malé Asii ve středním Turecku, převážně v Kapadokii, zasahuje do Arménie a okrajově asi roste i v Sýrii.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích v nadmořských výškách 800–1700 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s přímými nebo vystoupavými, lysými nebo papilnatými jednoduchými nebo vzácněji větvenými lodyhami vysokými 10–20 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až čárkovitě kopinaté, 0,5–1,5 cm dlouhé, sivozelené, na vrcholu špičaté. Květenství je zpočátku shloučené, později se prodlužuje; květní stopky jsou po dozrání přímo odstálé nebo zakřivené, 3–5 mm dlouhé; kališní lístky jsou drobné; korunní lístky jsou 3–5,5 mm dlouhé, růžové nebo bílé, na bázi s 3 zřetelnými tmavšími žilkami; tyčinky nejsou srostlé ani zubaté; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou šešulky, v obrysu vejčité nebo obvejčité, šešulky 4,5–7 mm dlouhé a 4–5 mm široké, v každém pouzdře je jedno, řidčeji dvě semena.
Poznámka: Rod Aethionema je v Turecku zastoupen snad více než 30 druhy, převážně vytrvalými, jen několik je jich jednoletých. Určování je namnoze obtížné; je k němu často třeba mít současně kvetoucí i plodné rostliny.
Fotografováno dne 18. 5. 2011 (Turecko, Göreme, údolí Zemi).