Syn.: Afzelia cuanzensis sensu auct.
Česká jména: mískastec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Roste především podél východního pobřeží Afriky od jižního Somálska přes Keňu, Tanzánii, Mozambik a Svazijsko až po Jihoafrickou republiku. Ve vnitrozemí zasahuje do Malawi, Zambie, Zimbabwe, na západě ještě v jižním Zairu, Angole a Namibii.
Ekologie: V poloopadavých lesích v klimatu se střídajícími se suchými a vlhkými periodami, provází zejména lehké, písčité půdy. Místy tvoří dominantu lesních porostů.
Popis: Velmi statný opadavý strom dorůstající výšky 20 m, s velkou rozložitou korunou. Borka je šedá až hnědá, hladká, síťovaná. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, s (3–)4–6(–7) jařmy, řapík je 2,5–6 cm dlouhý, vřeteno listu je 4,5–18 cm dlouhé; lístky jsou víceméně vstřícné, na krátkých stopečkách, vejčité až kopinaté, 2–9,5 cm dlouhé a 1,7–4,5 cm široké, na bázi často poněkud šikmé, na okraji zvlněné, na vrcholu tupé, někdy lehce vykrojené. Květy vyrůstají v hroznech, někdy jen jednotlivě; kališní lístky jsou volné, 2 vnější jsou eliptické, 0,9–1,7 cm dlouhé, 2 vnitřní jsou vejčité až kopisťovité, 1,7–2,5 cm dlouhé; korunní lístek je pouze jediný, nehetnatý, 2,5–4,5 cm dlouhý, s náhle rozšířenou čepelí 2,2–3,1 cm širokou, vně je zelený, uvnitř červený; fertilních tyčinek je obvykle 7, mají zelené nitky; čnělka je výrazně prohnutá. Lusk je podlouhlý, 7–18(–29) cm dlouhý a 4,5–6,5(–9) cm široký, poněkud zkosený, stlačený, pukavý, chlopně jsou dřevnaté; semena jsou červeno-černá.
Využití: Dřevo tohoto stromu je velmi ceněné, je tvrdé, a přitom lehké, velmi vhodné pro výrobu nábytku i jako stavební materiál, vyráběly se z něj např. i železniční pražce. Je odolné vůči termitům. Občas bývá označováno jako mahagon (African pod mahogany).
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest švédského botanika Adama Afzelia.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 25. 3. 2004 (Keňa, národní park Shimba Hills, poblíž Shimba Hills Lodge).