Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Anura, Hylidae
Syn.: Agalychnis callidryas subsp. taylori Funkhouser, 1957; Agalychnis helenae Cope, 1885; Hyla callidryas Cope, 1862; Phyllomedusa callidryas (Cope, 1862); Phyllomedusa helenae (Cope, 1885)
Česká jména: listovnice červenooká, listovnice nádherná, rosnička červenooká
Anglická jména: Red-eyed treefrog
Rozšíření: Vyskytuje se od jižního Mexika přes Guatemalu, Belize, Honduras, Nikaraguu a Kostariku až po Panamu, malá populace žije v Kolumbii.
Způsob života: Listovnice červenooká obývá oblasti tropických deštných lesů od pobřežních nížin až do nadmořské výšky okolo 1250 m, vždy v blízkosti vody. Je to pomalu šplhavá žába, která dává přednost dlouhým akrobatickým skokům mezi listy a větvičkami před skákáním.
K páření dochází obvykle v období dešťů na spodní straně listu, kdy se samec pomocí přilnavých prstů drží samici na hřbetě. Krátce poté samice spolu se samcem sestupuje do vody, kde naplní svůj močový měchýř vodou a poté se vrací zpátky na list. Samička klade vajíčka na listy nad vodou, na kladená vajíčka uvolňuje obsah močového měchýře. Protože celou snůšku uvolňuje na víc listů, musí před dalším kladením opět do vody pro novou zásobu tekutiny. Pokud nevyplní prostor mezi spárami, její vejce vyschnou a zemřou. Při líhnutí se začíná rosolovitý obal vajíček roztékat, v důsledku čehož pulci sklouznou do vody, neplavou a visí šikmo těsně nad hladinou.
Listovnice je masožravá, loví zejména v noci. Terčíky na koncích prstů jí umožňují obratně se šplhat po vegetaci i na hladkých svislých plochách. Živí se cvrčky, můrami, mouchami, kobylkami a někdy dokonce menšími žábami.
Popis: Tato pestře zbarvená rosnička je přibližně 7 cm velká. Sameček je drobnější a dorůstá do délky 5–6 cm. Zbarvením se partneři neliší. Její oči jsou velké, červené, s černou svislou čočkovitou zorničkou a slabým černým lemem. Boky jsou blankytně modré se žlutým šrafováním, modrá barva přechází částečně i na končetiny. Chodidla jsou zakončena oranžovými nebo červenými chápavými prsty s rozšířenými přilnavými terčíky. Sedící žába se zeleným svrchním zbarvením kůže dokonale splývá s okolím. Kontrastní vzory na bocích a nohách nejsou v klidu vidět, v pohybu mají za úkol překvapit a zmást pronásledovatele. Spodní část rosničky je bílá. Mladé žáby jsou zbarveny dohněda.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2008) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako méně dotčený (LC).
Fotografovali Jindřiška Vančurová, dne 4. 3. 2014, a František Mazáč, dne 8. 2. 2016 (Kostarika, Parque nacional Tortuguero).