Syn.: Agastache glaucifolia A. Heller, Agastache urticifolia var. glaucifolia (A. Heller) Cronquist, Lophanthus urticifolius Benth., Vleckia urticifolia (Benth.) Raf.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v západní Kanadě (jihovýchodní Britská Kolumbie), na západě USA (Colorado, Idaho, západní Montana, Oregon, Washington, Wyoming, Kalifornie, Nevada, západní Utah).
Ekologie: Roste na mnoha typech stanovišť, ve světlých jehličnatých a smíšených lesích, křovitých stepích, na horských loukách a údolních nivách; v nadmořských výškách 400–3000 m. Kvete v červnu až srpnu.
Popis: Vytrvalá aromatická bylina, dorůstá výšky 40–150 cm. Lodyhy jsou přímé, vyrůstají z dřevnaté báze, jsou jednoduché nebo chudě větvené, 4hranné, lysé nebo jemně pýřité. Listy jsou vstřícné, řapíky 1–5 cm dlouhé, čepele široce kopinaté až trojúhelníkovité, 4–10 cm dlouhé, na okraji se zaoblenými zuby, na obou stranách lysé nebo slabě drsné. Květenství je terminální, přeslenité, husté, 3–15 cm dlouhé, s kopinatými listeny u báze. Kalich je trubkovitý, světle zelený, s 5 zašpičatělými růžově fialovými cípy 3–5 mm dlouhými; koruna je trubkovitá, 10–14 mm dlouhá, dvoupyská, bělavá až růžově fialová, horní pysk má dva laloky, dolní je delší a širší se 3 laloky, tyčinky ve 2 párech, vyčnělé, horní pár delší, prašníky rozložené, světle fialové, čnělka 2laločná, vyčnělá, semeník svrchní, dvoupouzdrý. Plody jsou hnědé tvrdky asi 2 mm dlouhé, hladké, na špičce s chomáčkem chloupků.
Využití: Nálev ze sušených květů a listů se používá k léčbě revmatismu, bolestí břicha a nachlazení. Obklad z rozdrcených listů se používá na otoky.
Fotografováno dne 22. 8. 2014 (USA, Kalifornie, NP Yosemite).