AGATHOSMA LANCEOLATA (L.) Engl.

Syn.: Agathosma dioica Sweet, Agathosma perdita Hutch., Agathosma wrightii MacOwan, Diosma lanceolata L.
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Agathosma lanceolata

Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, roste pouze v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, a to jen na malém území Kapského poloostrova.

Ekologie: Stanovištěm je formace na pískovcovém podloží s velmi chudými kyselými půdami, provází především chladnější jižně orientované svahy.

Agathosma lanceolata

Popis: Vytrvalý aromatický keřík vysoký 30–50 cm, větvičky jsou zejména v horních částech hustě olistěné. Listy jsou střídavé, vodorovně odstálé, vejčité až kopinaté, 5–8 mm dlouhé a asi 3 mm široké, lesklé, na okraji, zejména na rubu vrásčité a řídce brvité, na vrcholu špičaté. Pětičetné květy jsou nahloučené po 12–15 ve svazečcích na vrcholu větviček; květní stopky jsou 5–6 cm dlouhé; kališní cípy jsou vejčitě kopinaté, lysé; korunní lístky jsou nehetnaté, obkopinaté, bílé nebo narůžovělé, na nehtu brvité; tyčinek je 5, s vyniklými nitkami, staminodií rovněž 5, dlouhých asi jako koruna, chlupatých; semeník srůstá z 3 plodolistů. Tobolka je trojpouzdrá.

Poznámka: Rod Agathosma patří mezi velmi početné zástupce kapské flóry, rozlišuje se v něm 139 druhů (POWO 2021). Synonymiku tohoto druhu poněkud komplikuje skutečnost, že Linné popsal také druh Hartogia lanceolata, který je do rodu Agathosma rovněž přeřazen a je dnes označován jako Agathosma ciliaris.

Agathosma lanceolata
Agathosma lanceolata
Agathosma lanceolata

Fotografováno dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park, Peagrams Point a Circular Drive).