Syn.: Ajania gracilis (Hook. f. et Thomson) Poljakov ex Tzvelev, Artemisia athanasia Besser, Chrysanthemum aureoglobosum (W. W. Sm. et Farrer) Hand.-Mazz., Chrysanthemum gracile (Hook. f. et Thomson) B. Fedtsch., nom. illeg., Chrysanthemum neofruticulosum Ling, Tanacetum aureoglobosum W. W. Sm. et Farrer, Tanacetum fruticulosa Ledeb., Tanacetum fruticulosum Ledeb.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Areál se táhne od Himálaje a Tibetu do Turkmenistánu, Kazachstánu a ruské části Altaje, podle některých badatelů až do Íránu a na Sibiř; taxonomické vymezení druhu není přijímáno jednotně.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché horské stepi až polopouště v nadmořských výškách od 500 až do 4400 m.
Popis: Bohatě větvený keřík, 8–45 cm vysoký, se silným dřevnatým oddenkem; větvičky jsou přitiskle stříbrošedě chlupaté. Listy jsou střídavé, oboustranně šedě přitiskle chlupaté, dolní trojdílné, 2–3 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, s nepravidelně dlanitoklanými nebo peřenoklanými úkrojky s kopinatými koncovými segmenty, vyšší jsou méně členěné a nejvyšší jednoduché, kopinaté, celokrajné. Úbory skládají koncový chocholík, jsou krátce stopkaté, diskovité, 4–5 mm v průměru; zákrov je válcovitý až polokulovitý, víceřadý, zákrovní listeny jsou hnědě blanitě lemovány; květy jsou pouze trubkovité, žluté, vnější jsou samičí, asi 1 mm dlouhé, na vrcholu 2–3zubé, vnitřní oboupohlavné, 2–3 mm dlouhé, 4zubé. Nažky jsou podlouhlé, 1,2–1,5 mm dlouhé, hranaté.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 17. 7. 2013 (Indie, Ladakh, Leh, u královského paláce).