AJANIA FRUTICULOSA (Ledeb.) Poljakov

Syn.: Ajania gracilis (Hook. f. et Thomson) Poljakov ex Tzvelev, Artemisia athanasia Besser, Chrysanthemum aureoglobosum (W. W. Sm. et Farrer) Hand.-Mazz., Chrysanthemum gracile (Hook. f. et Thomson) B. Fedtsch., nom. illeg., Chrysanthemum neofruticulosum Ling, Tanacetum aureoglobosum W. W. Sm. et Farrer, Tanacetum fruticulosa Ledeb., Tanacetum fruticulosum Ledeb.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Ajania fruticulosa

Rozšíření: Areál se táhne od Himálaje a Tibetu do Turkmenistánu, Kazachstánu a ruské části Altaje, podle některých badatelů až do Íránu a na Sibiř; taxonomické vymezení druhu není přijímáno jednotně.

Ekologie: Stanovištěm jsou suché horské stepi až polopouště v nadmořských výškách od 500 až do 4400 m.

Ajania fruticulosa

Popis: Bohatě větvený keřík, 8–45 cm vysoký, se silným dřevnatým oddenkem; větvičky jsou přitiskle stříbrošedě chlupaté. Listy jsou střídavé, oboustranně šedě přitiskle chlupaté, dolní trojdílné, 2–3 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, s nepravidelně dlanitoklanými nebo peřenoklanými úkrojky s kopinatými koncovými segmenty, vyšší jsou méně členěné a nejvyšší jednoduché, kopinaté, celokrajné. Úbory skládají koncový chocholík, jsou krátce stopkaté, diskovité, 4–5 mm v průměru; zákrov je válcovitý až polokulovitý, víceřadý, zákrovní listeny jsou hnědě blanitě lemovány; květy jsou pouze trubkovité, žluté, vnější jsou samičí, asi 1 mm dlouhé, na vrcholu 2–3zubé, vnitřní oboupohlavné, 2–3 mm dlouhé, 4zubé. Nažky jsou podlouhlé, 1,2–1,5 mm dlouhé, hranaté.

Ajania fruticulosa
Ajania fruticulosa
Ajania fruticulosa
Ajania fruticulosa

Fotografoval Jindřich Houska, dne 17. 7. 2013 (Indie, Ladakh, Leh, u královského paláce).