Syn.: Eliokarmos caudatum (Aiton) Raf., Fenelonia bracteata (Thunb.) Raf., Loncomelos caudatum (Aiton) Dostál, Ornithogalum bracteatum Thunb., Ornithogalum caudatum Aiton, Ornithogalum longibracteatum Jacq., Ornithogalum massonii J. F. Gmel., Ornithogalum scilloides Jacq., Stellarioides longibracteata (Jacq.) Speta, Urginea mouretii Batt. et Trab., Urophyllon caudatum (Aiton) Salisb.
Česká jména: snědek chvostnatý (Jirásek 1949), snědek ocasatý (Procházka 1966)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Tento druh pochází z Jihoafrické republiky, vyskytuje se v provinciích Western Cape, Eastern Cape a KwaZulu-Natal. Byl zavlečen i do dalších oblastí světa, objevuje se například v některých státech USA, ve středním Mexiku, v jihovýchodní Austrálii, na pacifických ostrovech Juana Fernándeze, v Maroku či na ostrově Svatá Helena.
Od 19. století je pěstován jako hrnková rostlina i ve střední Evropě, říkává se mu nejčastěji snědek ocasatý. Dodnes je vcelku běžně a dosti nepochopitelně zaměňován za „mořskou cibuli“ (Drimia maritima), která pochází z Mediteránu a vyhlíží naprosto jinak.
Ekologie: Ve své domovině roste na přistíněných svazích a v lesních lemech. Kvete od června do července.
Popis: Geofyt s cibulemi víceméně nadzemními, zelenými, které vytvářejí četné dceřiné cibulky, v době květu rostlina dosahuje výšky 100–150 cm. Listy jsou čárkovité až kopinaté, spíše svěšené, zelené. Květy vyrůstají v bohatém hroznu až po 100, dosahují průměru okolo 10 mm, okvětní lístků je 6, z nichž 3 vnitřní jsou o něco menší než vnější, všechny jsou bělavé s nazelenalým středovým proužkem. Plody jsou tobolky.
Využití: Nachází uplatnění v jihoafrické tradiční medicíně i magii. V lidovém bylinkaření se patrně používá i u nás, je však jisté, že většinou jsou mu připisovány vlastnosti mořské cibule, se kterou má společnou leda čeleď.
Množí se velmi snadno dceřinými cibulkami, kterých se vytváří značné množství. V teplých obdobích roku lze rostlinu letnit i ve středoevropských zahradách, je však nutné ji chránit před mrazem.
Fotografováno v létě 2010 a 2019 (Česko, rostliny pocházejí z kultury).