Syn.: Albuca alba Lam., Albuca altissima Dryand., Albuca coarctata Dryand., Albuca cornuta Redouté, Albuca elata Salisb., Albuca lutea Lam., Albuca major L., Albuca maxima Burm. f., Albuca minor L., Albuca sordida Salisb., Ornithogalum canadense L., Ornithogalum maximum (Burm. f.) J. C. Manning et Goldblatt
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Northern, Western a okrajově i Eastern Cape. Uváděný druhotný výskyt na západě Austrálie bude třeba ještě prověřit, nezdá se být úplně jisté, že zplaňující australské rostliny představují právě tento druh.
Ekologie: Provází otevřená kamenitá a skalnatá místa, obvykle na pískovcích nebo na žule.
Popis: Vytrvalá bylina, 60–150 cm vysoká, se stlačeně kulovitou cibulkou o průměru 3,5–5 cm; obal cibulky se nahoře poněkud vláknitě třepí. Listů bývá 5–6, jsou přízemní, kopinaté, 3,5–5 cm široké, žlábkovité, lysé. Květy tvoří volný hrozen; květní stopky jsou přímo odstálé, 5–7,5 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté, až 2,5 cm dlouhé; okvětní lístky jsou volné, různotvaré, bílé nebo žlutobílé, podél střední žilky se zelenavým proužkem, vnější jsou zvonkovitě rozestálé, 2–2,5 cm dlouhé, vnitřní zůstávají k sobě přimknuté, mají na konci bílou skvrnku; andreceum tvoří jen 3 funkční tyčinky ve vnitřním kruhu s obkopinatými nitkami, 3 ve vnějším kruhu jsou přeměněna na sterilní staminodia; gyneceum srůstá z 3 plodolistů a má svrchní semeník. Plodem je tobolka.
Poznámka: V případě jména tohoto druhu se setkáváme s kuriozitou: druhové jméno této jihoafrické rostliny míří ke Kanadě. Jde o linnejské jméno, ovšem Linné v originální publikaci odkazuje na francouzského lékaře Jacoba Cornuta (1606–51) a jeho dílo Canadensium plantarum (…) historia z roku 1635, kde je popsána a poměrně věrně nakreslena rostlina, která byla přivezena do Kanady z „Indie“. Linné sice správně poukázal na její skutečný africký původ, ale přesto legalizoval „nevýstižné“ druhové jméno. Podle pravidel botanické nomenklatury tento problém nezavdává potřebu takové jméno nahradit. Analogických případů je známo více, např.Persea indica (pochází z Makaronésie), Hibiscus syriacus (zřejmě z Číny) nebo Asclepias syriaca (ze Severní Ameriky).
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Oudtshoorn, Buttelsdrift).