Syn.: Erysimum alliaria L., Arabis petiolata Bieb., Alliaria alliaria (L.) Britton, Alliaria officinalis Andrz. ex M. Bieb., Sisymbrium alliaria (L.) Scop.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Areál druhu se rozkládá v prostoru od západní Evropy a střední Skandinávie po severní Afriku na jihu a Střední Asii a Himálaj na východě. Byl zavlečen i do Severní Ameriky.
V Česku je nejhojnější v teplejších oblastech, ve vyšších polohách se vyskytuje roztroušeně, v horách jen zřídka.
Ekologie: Roste v listnatých lesích, křovinách, lesních lemech, parcích a zahradách, v blízkosti lidských sídel i na rumištích, na půdách vlhkých a bohatých na živiny, v pásmu od nížin do podhůří. Kvete od dubna do června.
Popis: Dvouletá nebo krátce vytrvalá bylina, 30–80(–100) cm vysoká, lodyha přímá, nevětvená nebo větvená jen v květenství. Listy dlouze řapíkaté, ledvinité, okrouhlé až trojúhelníkovitě vejčité, na bázi srdčité, na okraji vroubkované až hrubě zubaté, až 6 cm dlouhé a 5 cm široké. Květy v krátkých hroznech, korunní lístky obvejčité, bílé. Plodem jsou šikmo rozestálé šešule, až 5 cm dlouhé.
Využití: Česnáček je tradiční léčivou bylinou, používá se i jako přísada do salátů. Po rozemnutí listy zapáchají po česneku.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 13. 5. 2004 (Česko, Morava, Bílé Karpaty, Radějov); Jindřich Houska, dne 1. 5. 2004 (Praha-Písnice).