Syn.: Cardamine petraea L., Arabidopsis petraea (L.) V. I. Dorof., Arabis hispida Mygind, Arabis petraea (L.) Lam., Arabis crantziana Ehrh., Cardaminopsis hispida (Mygind) Hayek
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Cardaminopsis petraea
Rozšíření: Areál druhu je nesouvislý a ostrůvkovitý, vyskytuje se ve střední Evropě, střední Skandinávii (především hory Norska), na Britských ostrovech (Skotsko, Wales a jih Irska) a na Islandu. Nejjižněji se vyskytuje v rumunských Jižních Karpatech. Je uváděn i ze subarktických a arktických oblastí severní Asie a z americké Aljašky. U nás se objevuje jen velmi vzácně v kaňonovitých údolích řek (Mže, Rokytná, Jihlava, Oslava) a potoků (Dalejský, Kunratický, Modřanský potok), ojediněle i na skalnatých vrcholech (např. Bezděz). Na Slovensku byl dříve uváděn ze Slovenského krasu a Malých Karpat – tyto údaje se však později ukázaly jako mylné, takže na území našich východních sousedů se tento druh zřejmě nevyskytuje.
Ekologie: Roste na skalách, suti a drolinách, nejčastěji na rule, fylitu, čediči, slepenci, v pásmu pahorkatin.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–25(–30) cm vysoká, lodyhy vystoupavé až přímé, obvykle lysé. Přízemní listy podlouhlé nebo obkopinaté, celokrajné, zubaté až peřenodílné (nikdy peřenosečné), lysé nebo chlupaté, lodyžní listy celokrajné. Květy v chudém hroznu s 15–17(–25) květy, koruna bílá, kvete od dubna do června. Plodem je šešule. Druh je velmi variabilní.
Ohrožení a ochrana: Jedná se o význačný reliktní druh. Je ohrožen už jen samotnou svou vzácností, většina jeho recentních lokalit je na územích poměrně lehce dostupných, mohl by být tedy ničen i sešlapem. Je zařazen mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2r), zákonem je chráněn jako kriticky ohrožený (§1). Zákonem je chráněný i v Irsku.
Cardaminopsis petraeaCardaminopsis petraea
Fotografováno dne 17. 4. 2004 (Moravský Krumlov, sv. Florián).