Syn.: Casuarina monilifera L. A. S. Johnson
Čeleď: Casuarinaceae R. Br. – přesličníkovité
Rozšíření: Endemit australské Tasmánie, vyskytuje se především v severní a východní části ostrova, objevuje se i na ostrovech v Bassově průlivu.
Ekologie: Roste v pobřežní křovinaté vegetaci a na útesech, na vřesovištích i ve světlých lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Jednodomý nebo i dvoudomý keř dosahující výšky 1–3(–4) m, s větvemi článkovanými, rýhovanými, články jsou 6–11 mm dlouhé, rýhy (phyllichnia) jsou zaokrouhlené až tupě hranaté, brázdy mezi nimi jsou obvykle lysé, někdy však i řídce plstnaté, zubů (což jsou vlastně redukované listy) je 5–10, jsou 0,4–1 mm dlouhé. Samčí klasy jsou 10–45 mm dlouhé, vyrůstají na stopkách 2–10 mm dlouhých; samičí květenství vyrůstá na krátkých postranních větvích. Šištice jsou elipsoidní až válcovité, 10–40 mm dlouhé, na vrcholu uťaté nebo špičaté, chlopně jsou po okraji zaoblené nebo tupé.
Poznámka: K australskému rodu Allocasuarina, jenž byl oddělen od rodu Casuarina v roce 1982, je v současnosti řazeno 61 druhů (POWO 2024). Na Tasmánii se vyskytuje sedm zástupců tohoto rodu, čtyři z nich jsou zdejšími endemity.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Tasman Peninsula, Cape Hauy).