Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Endemit severovýchodu australského Queenslandu, vyskytuje se v oblasti náhorní plošiny Atherton Tableland, která se nachází jihozápadně od města Cairns.
Ekologie: Roste v deštných lesích vyšších poloh, v nadmořských výškách zhruba od 700 až do 820 m. Kvete od srpna do října.
Popis: Strom až 33 m vysoký, v horní části větví, na bázi řapíků, vřeteni květenství, listenech i na okvětí rezavě plstnatý. Listy jsou řapíkaté, úzce eliptické nebo úzce obvejčité, 8–25 cm dlouhé a 2–4,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květenství je terminální, chocholičnaté, 10–52květé; listeny jsou šídlovité, rezavě chlupaté; květy jsou oboupohlavné, souměrné, okvětí je 3,5–5 cm dlouhé, oranžovočervené. Plody jsou měchýřky, 7–10 cm dlouhé.
Záměny: Rod Alloxylon zahrnuje čtyři druhy. Alloxylon flammeum lze snadno odlišit od podobného a rovněž queenslandského druhu Alloxylon wickhamii podle rezavě zbarveného odění, A. wickhamii odění postrádá, jeho květy jsou zároveň spíše červenorůžové.
Papuánský druh Alloxylon brachycarpum lze zase odlišit podle kratších a širších listů, matněji červených nebo narůžovělých květů, liší se i řidším a kratším oděním okvětí.
Nejvzdálenější je východoaustralský druh Alloxylon pinnatum, jehož listy jsou ve většině lichozpeřené.
Využití: Tento strom bývá ve východní Austrálii vysazován i v zahradách a ve veřejné zeleni. Jeho dřevo je považováno za kvalitní, svými vlastnostmi se údajně podobá dřevu dubovému.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal Botanic Garden Sydney).