ALLOXYLON FLAMMEUM P. H. Weston et Crisp

Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Alloxylon flammeum

Rozšíření: Endemit severovýchodu australského Queenslandu, vyskytuje se v oblasti náhorní plošiny Atherton Tableland, která se nachází jihozápadně od města Cairns.

Ekologie: Roste v deštných lesích vyšších poloh, v nadmořských výškách zhruba od 700 až do 820 m. Kvete od srpna do října.

Alloxylon flammeum

Popis: Strom až 33 m vysoký, v horní části větví, na bázi řapíků, vřeteni květenství, listenech i na okvětí rezavě plstnatý. Listy jsou řapíkaté, úzce eliptické nebo úzce obvejčité, 8–25 cm dlouhé a 2–4,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květenství je terminální, chocholičnaté, 10–52květé; listeny jsou šídlovité, rezavě chlupaté; květy jsou oboupohlavné, souměrné, okvětí je 3,5–5 cm dlouhé, oranžovočervené. Plody jsou měchýřky, 7–10 cm dlouhé.

Záměny: Rod Alloxylon zahrnuje čtyři druhy. Alloxylon flammeum lze snadno odlišit od podobného a rovněž queenslandského druhu Alloxylon wickhamii podle rezavě zbarveného odění, A. wickhamii odění postrádá, jeho květy jsou zároveň spíše červenorůžové.
Papuánský druh Alloxylon brachycarpum lze zase odlišit podle kratších a širších listů, matněji červených nebo narůžovělých květů, liší se i řidším a kratším oděním okvětí.
Nejvzdálenější je východoaustralský druh Alloxylon pinnatum, jehož listy jsou ve většině lichozpeřené.

Využití: Tento strom bývá ve východní Austrálii vysazován i v zahradách a ve veřejné zeleni. Jeho dřevo je považováno za kvalitní, svými vlastnostmi se údajně podobá dřevu dubovému.

Alloxylon flammeum
Alloxylon flammeum
Alloxylon flammeum
Alloxylon flammeum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal Botanic Garden Sydney).