Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Psittacidae
Česká jména: amazoňan běločelý
Anglická jména: White-fronted parrot
Rozšíření: Středoamerický druh, obývá západ a jih Mexika, Guatemalu, Belize, Salvador, Honduras, Nikaraguu a severozápad Kostariky, je uváděn i z Portorika. V tomto areálu jsou rozlišovány tři poddruhy: nominátní se vyskytuje v oblasti od jižního Mexika po jihozápadní Guatemalu, poddruh Amazona albifrons subsp. saltuensis se nachází jen v oddělené arele v severozápadním Mexiku, poddruh zachycený na našich fotografiích Amazona albifrons subsp. nana žije v území od mexického Yucatánu až po severozápadní Kostariku.
Způsob života: Obývá různá stanoviště, upřednostňuje sušší opadavé lesy, včetně polootevřených oblastí s vysokými stromy, pobřežní lesy, křoviny, plantáže a sady, v pásmu od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Živí se semeny, ořechy, bobulemi, ovocem, květy a výhonky.
Mimo dobu hnízdění migruje v rodinných skupinách po krajině. Hnízdí v dutinách vysokých stromů. Samice snáší do dutiny 2–5 vajec, které jsou inkubovány 24–26 dnů. Mláďata opouštějí hnízdo přibližně 60 dnů od vylíhnutí. Pohlavně dospívá ve 3–4 letech. Ve volné přírodě se dožívá věku okolo 40 let.
Popis: Středně velký, pohlavně dimorfní, zeleně zbarvený papoušek dosahující délky 25–29 cm a hmotnosti 176–320 g. Peří na čele je bílé, na uzdičce a na tvářích červené, temeno je modré. Okraje křídel jsou červené. Ocas je zelený, spodní ocasní péra jsou nažloutlá. Silný zobák je žlutý. Duhovka je žlutá. Šedá kůže okolo oka je charakteristická pro poddruh Amazona albifrons subsp. nana. Nohy jsou šedé. U samců je na spodní části křídla modré peří, dobře viditelné za letu.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) řadí amazoňana běločelého k druhům z hlediska ohrožení méně dotčeným (LC), je však chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Bývá chován v zajetí, poprvé byl do Evropy přivezen v roce 1873 (Londýn).
Fotografováno dne 1. 3. 2014 (Kostarika, Playa Panamá).