Syn.: Vitis aconitifolia (Bunge) Hance
Česká jména: loubinec omějolistý (Mareček 1994)
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité
Rozšíření: Druh severní a centrální části východní Číny, na severu jeho areál zasahuje až do čínské provincie Chej-lung-ťiang, na jihu do S’-čchuanu a Chu-pej. Kromě nominátní variety bývá rozlišována ještě varieta Ampelopsis aconitifolia var. palmiloba. Byl zavlečen i na severovýchod USA.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci horských údolí a na travnatých svazích, v nadmořských výškách od 200 až do 2200 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Dřevitá liána s větvemi v průřezu okrouhlými, řídce chlupatými a s větvenými úponky. Listy jsou řapíkaté, největší 5četné, lístky jsou skoro přisedlé, kopinaté až kosočtverečné, 4–9 cm dlouhé a 1,5–6 cm široké, na bázi klínovité, buď peřenoklané až peřenodílné (u var. aconitifolia), anebo také celistvé, jen zubaté (u var. palmiloba), na vrcholu zašpičatělé, se 3–6 páry vedlejších žilek; palisty jsou kopinaté, asi 2,3 mm dlouhé, lysé nebo řídce chlupaté. Květenstvím je vidlan se stopkou 1,5–4 cm dlouhou, lysou nebo řídce chlupatou; květy jsou 5četné, kalich je lysý, korunní lístky jsou volné, vejčité, 1,7–2,7 mm dlouhé, lysé; tyčinek je 5. Plodem je kulovitá bobule o průměru 6–8 mm.
Využití: Vysazuje se jako poměrně statná popínavá rostlina v zahradách a parcích k pergolám, zdem i plotům.
Poznámka: K rodu Ampelopsis je započítáváno zhruba 24 druhů, které se vyskytují v Asii a Severní Americe.
Fotografováno ve dnech 30. 9. 2017 a 1. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).