Amphibolurus muricatus (White, 1790)

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Agamidae
Syn.: Agama jacksoniensis Cloquet, 1816; Agama muricata (White, 1790); Grammatophora muricata (White, 1790); Lacerta muricata White, 1790
Anglická jména: Jacky lizard, Jacky dragon

Amphibolurus muricatus
Amphibolurus muricatus

Rozšíření: Ještěr pocházející z jihovýchodní Austrálie, jeho areál se táhne od jihovýchodu Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po jihovýchodní okraj Jižní Austrálie.

Způsob života: Vyskytuje v suchých sklerofytních lesích, na skalnatých výchozech a na pobřežních vřesovištích.
Živí se širokou škálou malých členovců. Je aktivní během dne, často se vyhřívá na kládách, padlých kmenech nebo na kamenech. V chladném vlhkém počasí se zahrabává do písku nebo do úkrytu pod keřem. Umí plavat, ale do vody nevstupuje. Je rychlý, při pronásledování často běží téměř ve vzpřímené poloze na zadních nohách. V boji protivníci krouží kolem sebe ve vzpřímené poloze s tělem laterálně stlačeným. Útok směřuje na ocas protivníka.
Březí samice od října do února snáší až osm vajíček. Své snůšky klade pod listy, kůru nebo pod rozkládající se vegetaci. První mláďata se líhnou koncem prosince. Mláďata inkubovaná při vyšších teplotách bývají menší a rostou pomaleji než mláďata inkubovaná při nižších teplotách. Pohlaví je závislé na teplotě v hnízdě.
Samice pohlavně dospívá v roce života. Průměrná délka života jsou čtyři roky a je výrazně kratší než u většiny agam.

Popis: Středně velký ještěr se štíhlým zploštělým tělem a protáhlou hlavou, dosahuje délky 23–44 cm a hmotnosti 30–67 g. Dlouhý ocas je dvakrát delší než tělo. Tělo je šedé a tmavé skvrny jsou přerušovány světlými skvrnami, které se často mísí a vytvářejí souvislý pruh od horní části paže až po třísla. Středně vysoký týlní a hřbetní hřeben je u samců zřetelně oddělený. Vnitřek úst je oranžově žlutý. Malý hřeben se táhne podél zadní části krku. Mezi okem a uchem je tmavě hnědý pruh, mezi nosní dírkou a okem pruh není. Pysky a spodní čelist mají tendenci mít světlejší barvu než zbytek hlavy. Zadní končetiny jsou obecně delší, pokryty jsou velkými ostnatými šupinami a malými kýlovitými šupinami. Trnité šupiny jsou také po stranách krku. Bubínek je středně velký a zřetelný. U samce je nápadně větší hlava.

Amphibolurus muricatus
Amphibolurus muricatus

Fotografováno dne 20. 11. 2023 (Austrálie, Jervis Bay Territory, Booderee National Park).