ANOPTERUS GLANDULOSUS Labill.

Čeleď: Escalloniaceae Dum. – zábludovité

Anopterus glandulosus

Rozšíření: Endemit Tasmánie, vyskytuje se především na západě a jihu ostrova.

Ekologie: Roste jako podrostová dřevina v deštných lesích a ve vlhkých blahovičníkových lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m.

Anopterus glandulosus

Popis: Stálezelený keř dosahující výšky 2–4 cm, někdy však i nižší strom dorůstající až do 10 m. Listy jsou nahloučeny v horní části větví, jsou řapíkaté, obkopinaté až obvejčité, 7–17 cm dlouhé a 2–4 cm široké, po okraji pilovité, na vrcholcích jednotlivých zubů žláznaté, na vrcholu špičaté či tupé, lysé, lesklé. Květenství je terminální, hroznovité, květy jsou 6četné, vonné, kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, zelené, někdy i červeně naběhlé, korunní lístky jsou vejčité, 10–12 mm dlouhé, bílé až narůžovělé. Plodem je vejcovitá tobolka, semena jsou křídlatá.

Poznámka: K rodu Anopterus jsou řazeny jen dva druhy, Anopterus macleayanus se vyskytuje při východním pobřeží australské pevniny.

Anopterus glandulosus
Anopterus glandulosus
Anopterus glandulosus
Anopterus glandulosus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 26. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Mount Field National Park) a 28. 11. 2023 (Tasmania, Franklin-Gordon Wild Rivers National Park).