Čeleď: Escalloniaceae Dum. – zábludovité
Rozšíření: Endemit Tasmánie, vyskytuje se především na západě a jihu ostrova.
Ekologie: Roste jako podrostová dřevina v deštných lesích a ve vlhkých blahovičníkových lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Popis: Stálezelený keř dosahující výšky 2–4 cm, někdy však i nižší strom dorůstající až do 10 m. Listy jsou nahloučeny v horní části větví, jsou řapíkaté, obkopinaté až obvejčité, 7–17 cm dlouhé a 2–4 cm široké, po okraji pilovité, na vrcholcích jednotlivých zubů žláznaté, na vrcholu špičaté či tupé, lysé, lesklé. Květenství je terminální, hroznovité, květy jsou 6četné, vonné, kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, zelené, někdy i červeně naběhlé, korunní lístky jsou vejčité, 10–12 mm dlouhé, bílé až narůžovělé. Plodem je vejcovitá tobolka, semena jsou křídlatá.
Poznámka: K rodu Anopterus jsou řazeny jen dva druhy, Anopterus macleayanus se vyskytuje při východním pobřeží australské pevniny.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 26. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Mount Field National Park) a 28. 11. 2023 (Tasmania, Franklin-Gordon Wild Rivers National Park).