Syn.: Anthurium englerianum G. S. Bunting, Anthurium trinitatis Engl.
Česká jména: chvostokvět (Polívka 1902), anturium, toulitka (Mareček 1994)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Tento druh se vyskytuje na severu Jižní Ameriky, jeho areál se táhne od severovýchodní Venezuely a ostrovů Trinidad a Tobago přes obě Guyany a Surinam až po severobrazilský stát Amapá.
Ekologie: Roste terestricky, epifyticky i litofyticky ve vlhkých i suchých tropických lesích, v lesních lemech i křovinaté vegetaci.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkou lodyhou, která dosahuje v průměru 15–30 mm. Listy jsou odstálé nebo vzpřímené, řapíkaté, čepel je eliptická, obkopinatá až obvejčitá, 40–100 cm dlouhá a 10–50 cm široká, nejširší nad středem, na bázi klínovitá nebo uťatá, po okraji zvlněná, na vrcholu zaokrouhlená nebo špičatá, lysá, lesklá, se zhruba 14 páry postranních žilek. Květenství je vystoupavé nebo i převislé, stejně dlouhé nebo delší než listy, jeho stopka je 26–86 cm dlouhá; toulec je zahnutý, zelený, později nachově naběhlý, 11–50 cm dlouhý a 1,5–4,5 cm široký, zašpičatělý, záhy zasychající; palice je hnědá až tmavě nachová, skoro rovná nebo i lehce zakřivená, 10–47 cm dlouhá, květy jsou až 2,7 mm dlouhé a 2,2 mm široké. Plody jsou obvejčité bobule, až 10 mm dlouhé, červeně nachové nebo i bílé a fialově naběhlé.
Využití: Tento druh se občas objevuje v kultuře, obzvláště populární je údajně v jihovýchodní Asii. Nutno poznamenat, že většina z těchto pěstovaných exemplářů však patří spíše k druhu Anthurium bonplandii, který roste na severu Jižní Ameriky rovněž.
Poznámka: George Samuel Jenman (1845–1902), na nějž odkazuje druhové jméno rostliny, byl britský zahradník, který působil v botanických zahradách na Jamajce a v někdejší Britské Guyaně.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Little Tobago).