Česká jména: leskobýl (Kott 1878)
Čeleď: Argophyllaceae (Engl.) Takht. – leskobýlovité
Rozšíření: Endemit australského severovýchodního Queenslandu, kde se vyskytuje ve dvou oddělených arelách. Jižní arela leží západně od města Ingham, severní mezi městy Cairns a Mossman.
Druh byl popsán teprve v roce 2018, poprvé byl sbírán v okolí Wallaman Falls, odkud pocházejí i tyto fotografie.
Ekologie: Roste v tropických lesích a v lesních lemech, v křovinaté vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od 100–1060 m. Kvete v průběhu téměř celého roku.
Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 200–350 cm, s novými výhony bělavě chlupatými. Listy jsou řapíkaté, eliptické až vejčité, 10–18 cm dlouhé a 4–7,3 cm široké, na bázi klínovité, po okraji na každé straně s 12–87 výraznými zuby až 3,5 mm dlouhými, víceméně stejně dlouhými, na vrcholu jsou čepele zašpičatělé, na líci řídce až hustě chlupaté, na rubu bělavé, odstále chlupaté, s chlupy ve tvaru písmene Y, vedlejších žilek je 7–9 po každé straně, jsou bílé nebo bělavé. Květenství je axilární, latnaté, 5–14,6 cm dlouhé, hustě plstnaté; listeny jsou 2–7,5 mm dlouhé; kališní cípy jsou až 1,8 mm dlouhé, korunní lístky až 3,2 mm dlouhé, bílé, přívěsky jsou bílé, až 1,5 mm dlouhé; nitky tyčinek jsou až 1,3 mm dlouhé, prašníky 0,9 mm dlouhé, čnělka je až 1,1 mm dlouhá. Plody jsou tobolky, dosahují délky okolo 3 mm.
Poznámka: K rodu Argophyllum je v současnosti započítáváno 18 druhů (POWO 2025), všechny pocházejí z východní části Austrálie a Nové Kaledonie.
V dřívějších systémech byl tento rod řazen do řádu hortenziotvarých (Hydrangeales), později do čeledi meruzalkovitých (Grossulariaceae). Samotná dnešní čeleď Argophyllaceae patří k hvězdnicotvarým (Asterales) a zahrnuje pouze dva rody – kromě rodu Argophyllum je to ještě rod Corokia, který se vyskytuje na jihovýchodě Austrálie, na Novém Zélandu a na některých ostrovech jihozápadního Pacifiku.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Girringun National Park, okolí Wallaman Falls).