ARUM DIOSCORIDIS Sm. – árón / áron

Syn.: Arum eggeri Barbey ex Engl., nom. inval., Arum liepoldtii Schott, Arum spectabile Schott, Arum spectabile var. liepoldtii (Schott) Nyman
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Arum dioscoridis

Rozšíření: Druh byl popsán z Kypru, kromě toho roste v jihozápadním Turecku a přesahuje i do Sýrie.

Ekologie: Stanovištěm jsou skalnaté hřbety a svahy, ale také opuštěná pole a okraje cest. Provází kamenité travnaté a křovinaté svahy, macchii, zejména na vápenci. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 2500 m.

Arum dioscoridis

Popis: Vytrvalá bylina s vertikální podzemní hlízou, dorůstá výšky kolem 60 cm; stvol bývá většinou kratší lež listové řapíky. Listy jsou přízemní, řapík je 18–50 cm dlouhý; čepel je střelovitá, 13–33 cm dlouhá a 9–25 cm široká. Květenství je palice podepřená toulcem; toulec je 13–36 cm dlouhý, jeho trubka je 3–7 cm dlouhá, vně zelenavá nebo nafialovělká, uvnitř bělavá, někdy s růžovým nebo nachovým nádechem, čepel toulce je kopinatá, 9–25 cm dlouhá a 2–9 cm široká, s dlouze zašpičatělým vrcholem, vně obvykle zelenavá, uvnitř v dolní 1/3–3/4 s tmavofialovými skvrnami, které se mohou slévat do souvislé plochy. Palice je 12–35 cm dlouhá, v dolní části samičí, kterou od samčí části odděluje zóna sterilních květů, sterilní květy se nacházejí rovněž na vrcholu palice. Plody jsou bobule.

Poznámka: Značně proměnlivý druh, je rozlišováno několik variet odlišných barvou toulce a tyčinek a délkou sterilních zón v palici. Některé variety (včetně nominátní) se vyznačují toulcem s převahou zelenavého zbarvení, s nachovými skvrnami, které jsou navzájem izolované. Nalezená rostlina náleží zřejmě k var. spectabile, u níž se skvrny obvykle slévají do souvislé plochy. Jde o typ, který se zřejmě vyskytuje v okolí Antalye a Burduru a zřejmě i na ostrově Kastellorizo.

Arum dioscoridis

Fotografováno dne 15. 6. 2017 (Turecko, Antalya, údolí Gökdere).