ASPARAGUS CAPENSIS L – chřest kapský / asparágus

Syn.: Asparagopsis passerinoides Kunth, Asparagus triacanthus Burm. f., Protasparagus capensis (L.) Oberm.
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Asparagus capensis

Rozšíření: Roste na jihu Afriky v jižní Namibii a v Jihoafrické republice v provinciích Northern, Western a Eastern Cape, možná i v KwaZulu-Natal. V severozápadní části areálu se rozlišuje var. litoralis, význačná zkrácenými koncovými větvičkami s nahlučenými krátkými fylokladii, k ní se vztahují i naše obrázky.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy nebo zazemněné písky na pobřeží. Dobře obráží po požárech.

Asparagus capensis

Popis: Bohatě větvený vzpřímený keř až 1 m vysoký; na oblých křivolakých dřevnatých větvích vyrůstají trojice trnů, z nichž prostřední je největší; postranní větvičky jsou 2–2,5 cm dlouhé. Listy nahrazují fylokladia, uspořádaná obvykle v přeslenech po pěti, jsou jehlicovitá, 2–5 mm dlouhá, zelená, jemně chlupatá, na vrcholu hrotitá. Zvonkovité šestičetné oboupohlavné květy vyrůstají po 1(–2) na velmi krátkých stopkách na koncích postranních větviček; okvětní lístky jsou volné, podlouhlé, 3–5 mm dlouhé, bílé, na kýlu se zeleným nebo nachovým proužkem, na vnější straně kratičce pýřité, na vrcholku tupé; tyčinek je 6; semeník je svrchní, obvejčitý. Plodem je kulovitá bobule o průměru asi 4 mm, zpočátku červená, později černá, uvnitř s jediným semenem.

Poznámka: Rod Asparagus je velmi početný, rozlišuje se v něm celkem 215 druhů (POWO 2021). V jižní Africe, zejména v oblasti květenné říše Capensis, je jedno z vývojových center, odkud je známo kolem 50 druhů; všechny se vyznačují oboupohlavnými květy, na rozdíl např. od většiny druhů evropských.

Asparagus capensis
Asparagus capensis

Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan, West Coast National Park).