ASTELIA NERVOSA Banks et Sol. ex Hook. f. – bičule

Syn.: Astelia bivittata Watson, Astelia cockaynei Cheeseman, Astelia montana (Kirk ex Cheeseman) Cockayne, Funckia nervosa (Banks et Sol. ex Hook. f.) Kuntze
Česká jména: bičule (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Asteliaceae Dumort. – bičulovité

Astelia nervosa

Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, také na Stewartově ostrově.

Ekologie: Roste v horských a subalpínských lesích, rovněž na stanovištích travnatých. Kvete od října do prosince.

Astelia nervosa

Popis: Dvoudomá trsnatá bylina s lodyhou jen krátkou. Listy jsou pásovité, 50–150(–200) cm dlouhé a 2–4(–6) cm široké, tuhé, strnule obloukovitě sehnuté, kýlnaté, na líci zelené, na rubu bělavě až bronzově šupinaté, žilnatina je souběžná. Květenství je terminální, přímé, latnaté, podepřené dlouhými toulci; květy jsou jednopohlavné, žlutohnědé až tmavě kaštanově hnědé, okvětních lístků je 6, jsou 4–6 mm dlouhé, na bázi srostlé, odstálé nebo zahnuté. Plodem je vejcovitá bobule, 8–15 mm dlouhá, v době zralosti oranžová až červená.

Poznámka: K rodu Astelia je v současnosti započítáváno 31 druhů (POWO 2022), které se vyskytují na Novém Zélandu, na jihovýchodě Austrálie, na Nové Guinei a mnoha pacifických ostrovech (např. Fidži, Vanuatu, Nová Kaledonie, Havajské ostrovy aj.), na jihu Jižní Ameriky, Falklandských ostrovech a na Maskarénách. Na Novém Zélandu jich roste 15 druhů, přičemž všechny jsou zdejšími endemity.

Astelia nervosa
Astelia nervosa
Astelia nervosa
Astelia nervosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Westland Tai Poutini National Park).