Syn.: Athamanta haynaldii Borbás et Uechtr.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Rozšíření: Pochází z Balkánského poloostrova, kde roste v Bosně a Hercegovině, jižním Srbsku, Černé Hoře, Albánii, Kosovu a Severní Makedonii, pravděpodobně přesahuje i do Chorvatska a snad i do Řecka.
Ekologie: Provází kamenité pastviny a skalní terásky, obvykle na vápencovém podloží.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká až 50 cm. Listy jsou střídavé, v obrysu trojúhelníkovité, 2–4krát zpeřené, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité až nitkovité, 8–20 mm dlouhé a 3–6 mm široké, lysé nebo jemně pýřité. Květenství je složený okolík s 15–25 paprsky; listenů obalu je 5–8; stopky okolíčků nesou krátké přímé brvy; listeny obalíčku jsou početné, kopinaté; kališní lístky jsou nepatrné; korunní lístky jsou bílé, na vrcholu vykrojené; tyčinek je 5; semeník je spodní, čnělky jsou rozestálé. Plodem je vejcovitá, poněkud stlačená dvounažka 5–6 mm dlouhá, hustě chlupatá, s 1–2 nízkými žebry.
Poznámka: Součást poněkud proměnlivého druhu Athamanta turbith, jehož nominátní poddruh se vyskytuje v severovýchodní Itálii v okolí Terstu a přesahuje do Slovinska a Chorvatska; odlišuje se přímými čnělkami. Dalším poddruhem je subsp. hungarica, který roste jako endemit jižních Karpat v Rumunsku.
Fotografováno dne 20. 6. 2019 (Severní Makedonie, NP Galičica, Baba).