Aviceda subcristata (Gould, 1838); luňákovec lesní

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Accipitriformes, Accipitridae
Česká jména: luňákovec lesní, aviceda hnědohřbetá
Anglická jména: Pacific baza, Crested baza

Aviceda subcristata, luňákovec lesní
Aviceda subcristata, luňákovec lesní

Rozšíření: Luňákovec lesní se vyskytuje na indonéských Malých Sundách (i na Východním Timoru) a Molukách, na Nové Guineji a Šalomounových ostrovech, také na severu a východě Austrálie, kde jeho areál poněkud nesouvisle sahá od západoaustralského regionu Kimberley přes Top End Severního teritoria a Yorský poloostrov až na východní pobřeží Queenslandu a do Nového Jižního Walesu (až po Národní park Morton).
Je rozlišováno přes deset poddruhů, na našich fotografiích je poddruh nominátní, jenž se vyskytuje v severní a východní Austrálii.

Způsob života: Obývá subtropické a tropické lesy, jejich okraje, porosty mangrove, savanu, vnitrozemské mokřady, v pásmu od nížin až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Je stálý, ale v určitých částech Austrálie migruje za potravou.
Obratně létá a dobře šplhá v korunách stromů. Sleduje kořist z bidýlka a vrhá se dolů, aby ji lapil z listů nebo ze vzduchu. Je všežravý, živí se velkým hmyzem a jeho larvami (zejména strašilkami, kudlankami), dále obojživelníky, ještěrkami, hady, ptáky, nepohrdne ani ovocem.
Hnízdní sezóna závisí na geografické poloze. Během této doby se před samicí opakovaně vznáší nahoru a dolů a provádí akrobatické tance. Ploché hnízdo staví vysoko ve větvích stromů z větviček. Samice snáší 2–3(–5) vajec, která inkubují oba partneři po dobu 29–33 dní. Mláďata jsou pokryta bílým chmýřím a krmí je oba rodiče. Potomci jsou vzletní 32–35 dní od vylíhnutí. Pohlavně dospívá ve druhém roce života.

Popis: Středně velký štíhlý dravec, dosahuje délky 35–46 cm, rozpětí křídel 80–105 cm a hmotnosti 260–450 g. Na zátylku šedé hlavy je černá chocholka. Velké oči jsou umístěny daleko od sebe. Duhovka oka je žlutá. Zahnutý tmavě šedý zobák je na špičce černý. Svrchní strana je břidlicově šedá. Velká šedohnědá křídla jsou široká a zaoblená. Krk a hrdlo jsou šedé. Hruď, břicho a letky jsou bělavé, šedohnědě pruhované. Spodní křídelní krovky, stehna a podocasní krovky jsou bledě rezavé. Svrchu šedý, zespodu bělavý ocas s černým pruhem je dlouhý 19–23 cm. Krátké nohy jsou šedé.
U samice je mírně hnědší svršek. Mladí jedinci se podobají samici. Duhovka oka je světle žlutá, obličej je vzorovaný, na břiše je menší pruhování, hruď je rezavě zbarvená, hrdlo bělavé až modrošedé.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2024) klasifikuje luňákovce lesního jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uvedený v příloze II.

Aviceda subcristata, luňákovec lesní
Aviceda subcristata, luňákovec lesní
Aviceda subcristata, luňákovec lesní

Fotografováno dne 22. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Hasties Swamp National Park).