Syn.: Bactris horrida Oerst., Bactris minor Jacq., Bactris oraria L. H. Bailey, Bactris piritu (H. Karst.) H. Wendl., Bactris rotunda Stokes, nom. illeg., Cocos acicularis Sw., Cocos guineensis L., Guilielma piritu H. Karst.
Česká jména: náplzák (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae – arekovité
Rozšíření: Roste ve Střední Americe v Hondurasu, Nakaragui, Kostarice a Panamě, na severu Jižní Ameriky roste v Kolumbii a Venezuele.
Ekologie: Roste v suchých poloopadavých tropických lesích v oblastech s výrazným srážkovým propadem, je značně tolerantní i k zasolení. Vystupuje do nadmořské výšky 200 m.
Popis: Štíhlá, v polykormonech rostoucí jednodomá palma vysoká 0,8–3,5(–5) m; kmínky mají průměr 2,5–3 cm a jsou ostnité. Listů na kmínku bývá 5–6, jsou zpeřené, s krátkým řapíkem, na řapíku i na vřeteni pokryté víceméně zploštělými, oranžovými, na bázi a na špičce černými ostny; čepel se skládá z 20–42 párů čárkovitých, 15–50 cm dlouhých a 1–2 cm širokých, na konci krátce rozeklaných lístků. Květenství vyrůstá mezi listy, je latovité, na stopce 10–20 cm dlouhé; vřeteno nese člunkovitý, drobně ostnitý toulec 20–35 cm dlouhý; květy jsou jednopohlavné, uspořádané v trojicích; samčí květy jsou asi 4 mm dlouhé, mají trojlaločný kalich, 3 korunní lístky asi do poloviny srostlé a 6 tyčinek; samičí květy jsou 3–4 mm velké, mají rovněž číškovitě srostlý kalich i korunu, drobná staminodia, semeník vzniká srůstem 3 plodolistů. Plody jsou stlačeně kulovité, 1,5–2 cm dlouhé, černomodré peckovice s moučnatým mezokarpem.
Záměny: Dosti snadno rozeznatelná drobná palma; v suchých poloopadavých středoamerických lesích jedna z mála s trsnatým vzrůstem.
Využití: Z plodů se připravuje alkoholický nápoj intenzivně červené barvy.
Poznámka: Druhové jméno jako by ukazovalo na africký původ, ačkoli je z Linnéova popisu jednoznačně patrné, že měl na mysli rostliny pocházející z Jižní Ameriky. Podle nomenklatorických pravidel tato nesrovnalost nezakládá důvod ke změně jména.
Fotografováno dne 26. 2. 2009 (Kostarika, Nosara).