Syn.: Banksia aemula Sieber ex Meisn., nom. inval., Banksia conchifera Gaertn., Banksia media Hook. f., nom. illeg., Banksia mitis Knight, nom. illeg., Banksia serrifolia Knight, Banksia undulata Lindl., Isostylis serrata Britten, Sirmuellera serrata Kuntze
Česká jména: poučkovec (Presl 1846), paučkovec (Těšitel 1927), banksie (Mareček 1994)
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Druh východní Austrálie, jehož areál se táhne od jihovýchodu australského státu Queensland na severu přes pobřežní oblasti Nového Jižního Walesu a Victorii až po Tasmánii na jihu.
Ekologie: Roste v pobřežních suchých lesích a křovinách, obvykle na písčitých půdách, často ve vegetaci navazující na pobřežní písečné duny.
Popis: Stálezelený keř až menší strom dosahující výšky až okolo 16 m, nezřídka však výrazně nižší, jen 1–3 m vysoký, s borkou našedlou, bradavčitou. Listy jsou střídavé, nahloučené v horní části větví, řapíkaté, obkopinaté až obvejčité, 7–20(–26) cm dlouhé a 2–4(–4,5) cm široké, poněkud kožovité, na bázi klínovité, po okraji výrazně zubaté, jen při bázi listu celokrajné, na vrcholu uťaté, avšak hrotité, na rubu rezavě plstnaté, později olysalé. Květy jsou drobné, oboupohlavné, jsou nahloučeny v bohatých hroznovitých květenstvích válcovitého tvaru, která jsou 7–15 cm dlouhá, květy jsou 4četné, okvětní lístky vyrůstají v přeslenu, jsou nažloutlé až našedlé; tyčinky jsou 4, nitky jsou krátké, čnělka je delší než okvětí. Plody jsou měchýřky.
Využití: Dřevo tohoto druhu je trvanlivé, používalo se při stavbě lodí. Objevuje se rovněž v kultuře jako dekorativní keř, v Evropě je k vidění většinou jen v botanických zahradách.
Poznámka: Rod Banksia je poměrně početný, zahrnuje na 85 druhů. Většina z nich se vyskytuje v Austrálii, kde banksie představují charakteristický prvek místní vegetace, několik druhů však najdeme i na Novém Zélandu a na Nové Guinei. J. Banks (1743–1820), jehož rodové jméno připomíná, byl významný britský botanik.
Fotografováno dne 25. 7. 2018 (Německo, Braniborsko, Postupim, Botanischer Garten der Universität Potsdam).