Herba mythologica: Baoxiang

Syn.: baoxian, baobao
Čeleď: Podle květní morfologie vědci dlouho váhali, zda patří do čeledi Paeoniaceae, Nymphaeaceae či Asteraceae. Teprve moderní metody molekulárně-taxonomické ji jasně přiřadily do samostatné vývojové větve odštěpené od bazálních dvouděložných – a prozatímně pojmenované Herba mythologica.

BaoBao

Rozšíření: Východní Asie, především Čína, odkud se v minulosti šířil i do jiných krajin obývaných Číňany.

Ekologie: Protože rostlina je vzácná a nejspíše vyhynulá (většina zpráv o ní pochází ze 7. století), jsou její ekologické nároky nejasné.

Popis: 寶相花 je bylina či nízký keř nápadný svým neobvyklým květem. Listy hluboce dělené či složené. Kališní a korunní lístky mají nejasný přechod, jsou výrazně zmnožené. Květní lůžko zdužnatělé, pestík podobný pestíku lotosu.

Poznámka: Západní civilizace má podivné zkušenosti s mytologickými živočichy a rostlinami. Například věří, že jisté velmi milé a starostlivé zvíře, které chrání vládce na jeho trůnu a když se objeví, tak to znamená hojnost a štěstí, žere princezny!

Bao

A bludný kořen je nesmyslně zatracován, přitom ve vinném nálevu macerovaný s kobrou, rohem nosorožce a bílkem vajíčka gryfa vám zajistí život dlouhý alespoň sto let! Však také byl v Číně intenzivně sbírán a prakticky vyhuben. Proto ho také Čína navrhla na seznam CITES (jako snad jedinou významnou léčivou rostlinu) a nechápe, proč ji konference v Ženevě do seznamu III. odmítla zařadit.
Západní civilizace také nepochopila, že štěstí nepřináší podivné lesní býlí, které nám umožní otevřít sousedovic chlívek či bankovní trezor. Štěstí přece symbolizují a přinášejí běžné rostliny na zahradách – a to nejen potěšení z květů, ale skutečné štěstí.

Bao

Bao

Rohdea japonica zajistí nesmrtelnou lásku i po svatbě. První slabika jejího jména má tvar hákového kříže (v archaickém písmu) a přeneseně znamená dlouhý život. Tento znak se používá na dekoraci květináčů i jako součást malovaných přáníček.
Vidět kvést Reineckea carnea znamená, že člověka potká štěstí. Číňané věří, že prakticky nekvete, ale opak je pravdou. A najít ji tedy vždy potěší.
Darované granátové jablko zajistí dostatek peněz. Ale pozor, pokud Vám někdo daruje velkou trojkugranátové jablko, broskev a citroník médský – přeje vám dlouhé rodinné štěstí a alespoň tolik dětí, kolik má granátové jablko semen – to znamená sto, protože mytologické granátové jablko má semen rovnou stovku.

Bao

Nejvýznamnější je však velká čtyřka, císařské rostliny symbolizující roční období.
Zimu symbolizují rozkvetlé větve slivoní, meruněk či broskvoní (například Prunus mume). Kvetou velice časně, někdy ještě za sněhu, a proto dodávají optimismus a vitalitu. Pět okvětních lístků značí pět životních nadějí. Zvlášť pokud potkáte společně kvetoucí slivoň, bambus a borovici (kombinace celkem v Číně běžná).
Jaro symbolizuje pivoňka (Paeonia suffruticosa) – ať již živá kvetoucí, nebo namalovaná na přání znamená blahobyt a společenské postavení. Pivoňka kraluje všem rostlinám. Pivoňka kvetoucí společně s lotosem přináší radost, nádheru a blahobyt. Kvete-li společně s broskví, znamená bohatství a společenské postavení.

Bao

Letní rostlinou je lotos (Nelumbo nucifera). Symbolizuje harmonii a lásku. Plod se semeny zajistí syna brzy po svatbě.
Kromě čínského rostlinného kalendáře je také symbolickou rostlinou buddhismu, Buddha sedí na lotosovém trůně a kláštery jsou nazývány lotosovými domy.
Podzimní rostlinou je chryzantéma. Je to květina básníků a melancholie, protože znamená předzvěst zimy.
Největší štěstí, úspěch – a to po celou sezónu – zajistí, pokud tyto čtyři rostliny najdete společně kvetoucí. I přes změny globálního klimatu to je asi stejně pravděpodobné, jako najít květ zlatého kapradí. Ale i zde si – a konečně se dostáváme k mytologii – obyvatel Dálného východu ví rady. Vždyť přece zná mnoho zvířat, které vznikly hybridizací draka a spojují v sobě třeba jelena, ještěra a lva. Tak proč nevytvořit rostlinu, která slučuje charaktery všech čtyř nejmocnějších květin. A tato rostlina je baoxiang (baoxian, baobao). Oblíbená byla zvláště v období dynastie Sui (581–618), kdy byla používána jako častý dekorační vzor dochovaný především na porcelánových nádobách.

Bao

Ilustrace dle knihy Ye Yingsui, Ye Shuqin, Ye Duyi: Auspicious Designs of China.