Syn.: Berchemia fagifolia Koidz., Berchemia formosana C. K. Schneid., Berchemia fenchifuensis C. M. Wang et S. Y. Lu, Berchemia lineata Benth., nom. illeg., Berchemia magna (Makino) Koidz., Oenoplea lineata Schult., Ziziphus poiretiana D. Dietr.
Česká jména: okoralka hroznatá (Mareček 1994)
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Rozšíření: Východoasijský druh s areálem táhnoucím se od severu Japonska přes Tchaj-wan až po jihočínský Hongkong.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci podhůří a nižšího stupně hor. Kvete v průběhu srpna.
Popis: Opadavý ovíjivý keř s listy střídavými, řapíkatými, podlouhle vejčitými až vejčitými, 4–6(–10) cm dlouhými a 2,5–3 cm širokými, na bázi zaokrouhlenými, celokrajnými, na vrcholu špičatými nebo tupými, se 7–8 páry vedlejších žilek, na líci sytě zelenými, lysými, na rubu šedozelenými, jen na žilkách chlupatými. Květenství je terminální, latnaté, 10–25 cm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, 5četné, drobné, kališní cípy jsou přímé, špičaté, korunní lístky malé, nazelenalé, tyčinek je 5. Plodem je kulovitá až vejcovitá peckovice dosahující průměru okolo 5–7 mm, nejprve červená, v době zralosti černá.
Poznámka: Rod Berchemia v současnosti zahrnuje téměř 50 druhů, které se vyskytují ve východní Asii, východní a jižní Africe, jeden druh se objevuje rovněž v Severní Americe.
Fotografováno dne 22. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).