Syn.: Alyssum incanum L., Camelina incana (L.) J. et C. Presl, Farsetia incana (L.) W. T. Aiton, Moenchia incana (L.) Roth, Vesicaria incana (L.) Desv.
Česká jména: farsetka šedivá (Opiz 1852), prašivka šedivá (Sloboda 1852), tařice šedivá, šedivka (Čelakovský 1879), šedivka šedá (Kubát 2002)
Slovenská jména: šedivka sivá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Téměř celá Evropa (kromě Mediteránu a Islandu, v západní Evropě jen druhotně), západní Asie (přes jih Sibiře až po Bajkal), ostrůvkovitě i Střední Asie a severní Čína. Druh byl zavlečen také do Severní Ameriky.
V Česku se vyskytuje hojně v teplejších oblastech, v horách je vzácnější.
Ekologie: Roste na suchých stráních, úhorech, polích, kolem cest, na železničních náspech, v pískovnách a lomech, na rumištích, někdy i na starých zdech, na půdách písčitých, štěrkovitých až kamenitých; diagnostický druh svazu Onopordion acanthii a asociace Berteroetum incanae. Kvete od června do října.
Popis: Jedno-, dvou- až víceletá bylina, 20–60(–70) cm vysoká, lodyha obvykle přímá, jednoduchá nebo větvená, někdy načervenalá, na bázi dřevnatá, chlupatá, listy kopinaté, celokrajné. Květy v hroznech, korunní lístky téměř do poloviny 2klané, bílé. Plodem je eliptická šešulka.
Poznámka: K rodu Berteroa je v současnosti řazeno šest druhů (POWO 2022), všechny pocházejí z Eurasie. Luigi Carlo Giuseppe Bertero (1789–1831), po němž je rod pojmenován, byl italský lékař a přírodovědec, který se zasloužil o průzkum květeny tropické Ameriky. Zmizel při ztroskotání lodi v Pacifiku.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, v červenci 2006 (Česko, Brno, Žlutý kopec); Jindřich Houska, v červnu 2005 (Praha-Modřany).