Syn.: Acanthodium grossum Wight, Blepharis sindica Stocks ex T. Anderson, orth. var.
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Druh roste v jižním Íránu a Pákistánu, přesahuje do severozápadní Indie, další část areálu se nachází na Arabském poloostrově v Ománu. Popsán byl z dnešního Pákistánu.
Ekologie: Provází vegetaci na štěrkovitých nebo písčitých místech, často v dosahu mořského pobřeží, ale i ve vnitrozemí v polopouštích.
Popis: Nevysoká poléhavá nebo vystoupavá vytrvalá bylina nebo polokeřík; stonky jsou nazelenale pýřité. Listy jsou přeslenité, v přeslenu zpravidla nestejné, přisedlé; čepel je čárkovitá až podlouhlá, 2–7 cm dlouhá a 0,2–0,4 cm široká, na líci chlupatá, na rubu lysá, celokrajné nebo směrem k vrcholu osténkatá, jemně špičatá. Květenství je hustě klasovité; listeny tvoří 4 řady, jsou vejčité, 1,5–2,5 cm dlouhé a 0,8–1,5 cm široké, hustě chlupaté, na okraji obvykle s 7–9 měkkými, zakřivenými, 3–4 mm dlouhými osténky, zakončené ostrým trnem až 1 cm dlouhým; listence jsou čárkovité, 1,2–1,5 cm dlouhé; kalich je blanitý, 4cípý, 1,4–1,7 cm dlouhý, vnější cípy jsou kopinaté, krátce zašpičatělé, vnitřní jsou o polovinu užší, špičaté; koruna má krátkou trubku, horní pysk je zakrnělý, dolní pysk je asi 1 cm dlouhý, trojlaločný, fialový nebo nachový; tyčinky jsou 4, dvojmocné; semeník je svrchní, dvoupouzdrý. Tobolky jsou stlačeně elipsoidní, asi 8 mm dlouhé, obsahují 2–4 semena.
Poznámka: Od podobného druhu Blepharis ciliaris se liší především krátkými postranními ostny na listenech a odlišným oděním.
Fotografoval Vít Grulich, dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Rakhyut).