Syn.: Boletus mesentericus Schaeff., Bondarzewia montana (Quél.) Singer, Cerioporus montanus Quél., Cladomeris montanus (Quél.) Bigeard et H. Guill., Grifola mesenterica (Schaeff.) Murrill, Grifola montana (Quél.) Pilát, Polyporus anax Berk. ex Cooke, Polyporus montanus (Quél.) Ferry
Čeleď: Bondarzewiaceae Kotl. et Pouz. – bondarcevkovité
Rozšíření: Zdá se, že se vyskytuje pouze v horách střední a jižní Evropy.
Ekologie: Roste v podhorských a horských oblastech v lesích na pařezech, kořenech a kmenech jehličnatých stromů, zejména na jedlích. Způsobuje bílou hnilobu dřeva.
Popis: Tvoří obvykle velké trsy srůstajících plodnic, které vyrůstají ze společné hlízovité báze; jednotlivé plodnice jsou 10–20 cm široké, na povrchu okrově hnědé, hrbolkaté a paprsčitě vrásčité, v mládí plstnatě chlupaté, později olysávající. Třeň je 3–10 cm dlouhý a dorůstá 3–5 cm v průměru, bývá často excentrický, světlý. Rourky jsou 2–10 mm dlouhé, jejich ústí jsou hranatá, 0,5–1 mm v průměru, krémově žlutobílá až světle okrová. Dužnina je trvale bílá, v mládí měkká, později houževnatá, s příjemnou houbovou vůní. Výtrusný prach je bílý, výtrusy jsou téměř kulovité, 6–8 mm v průměru, na povrchu s bradavčitě žebrovanou skulpturou.
Využití: Plodnice jsou nejedlé, protože jsou palčivě hořké.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 10. 8. 2017 (Česko, Šumava, Rejštejn, údolí přítoku Losenice u osady Vogelsang / Podlesí).