BRACHYCHITON POPULNEUS (Schott et Endl.) R. Br.

Syn.: Poecilodermis populnea Schott et Endl., Sterculia diversifolia G. Don.
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Brachychiton populneus

Rozšíření: Austrálie – východní Queensland, New South Wales, východní Victoria. Vysazován pro okrasu.

Ekologie: Svahy v údolích, rozvolněné lesy. Od mořského pobřeží až do semiaridních poloh.

Brachychiton populneus

Popis: Stálezelený, až 20 m vysoký strom. Kmen na bázi bývá rozšířený, kmen starších stromů v domovině připomíná tvarem kmen baobabu. Jak napovídá druhové jméno, listy jsou velmi podobné topolovým listů, jsou střídavé, dlouze řapíkaté, vejčité až vejčitě kopinaté, nepravidelně vykrajované nebo u báze 2–3 laločné, až 10 cm dlouhé, kožovité, lesklé. Zelenkavé květy v úžlabních latách, pravidelné, pětičetné, v průměru 18–20 mm, jednoobalné, okvětí je zvonkovité, cípy nazpět ohrnuté, vně nažloutle bílé, chlupaté, uvnitř s červevými skvrnkami, lysé, tyčinky srůstají ve sloupek s pestíky. Plod až 8 cm dlouhý, stopkatý, vejčitý až podlouhlý, zdřevnatělý měchýřek. Chlopně někdy s hákovitě prodlouženým kýlem, za zralosti tmavohnědé. Semena chlupatá, lesklá, oranžová.

Využití: V Austrálii hojně využívány domorodci všechny části stromu. Semena se sbírají a pojídají, také kořeny mladých stromů se sbírají a pojídají. Jsou využívány pro velký obsah vody. Z mladých větví se pletou koše apod., vlákna z kůry se používají na pletení sítí na zvěř a ryby. Jinde ve světě se vysazuje jako okrasná dřevina snášející sucho, pěstuje se i v nádobách. Poměrně často se s tímto druhem můžeme setkat ve Středozemí, v jižní Africe, v USA (Kalifornia, Louisiana, Arizona). V Západní Austrálie je považován za invazní druh.

Brachychiton populneus
Brachychiton populneus
Brachychiton populneus
Brachychiton populneus
Brachychiton populneus
Brachychiton populneus

Fotografovali Naděžda Gutzerová, od 10. do 12. 2. 2014 (Španělsko, Barcelona), Vít Grulich, 16. 5. 2011 (Turecko, Manavgat).