Syn.: Brachychiton delabechei F. Muell., Clompanus rupestris (T. Mitch. ex Lindl.) Kuntze, Delabechea rupestris T. Mitch. ex Lindl., Oleobachia macrophylla T. Moore et Mast., Sterculia rupestris (T. Mitch. ex Lindl.) Benth.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Endemit australského Queenslandu, vyskytuje se na jihovýchodě tohoto státu. Jako atraktivní dřevina bývá vysazován i v jiných částech Austrálie, ale rovněž v dalších klimaticky příhodných oblastech světa.
Ekologie: Roste ve světlých podhorských a horských lesích. Kvete od září do listopadu.
Popis: Jednodomý opadavý strom dorůstající do výšky 10–20(–25) m, obvykle s lahvovitě rozšířeným kmenem. Borka je šedohnědá, vrásčitá. Listy jsou tvarově proměnlivé, jednoduché nebo zpeřené, juvenilní listy jsou dlanitosečné, se 3–9 čárkovitými až kopinatými lístky, 4–14 cm dlouhými a jen 0,3–1 cm širokými, staré listy jsou úzce eliptické, 4–11 cm dlouhé a až 2 cm široké, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, na líci lesklé, s vyniklou střední žilkou. Květenství je latnaté, 10–30květé, květy jsou bělavé až nažloutlé s červenou kresbou, jsou 5–10 mm dlouhé; samčí květy mají 15 tyčinek se žlutými prašníky, blizna samičích květů je bělavá. Plody jsou měchýřky.
Využití: Semena, kořeny i dřevitá hmota tohoto stromu byly konzumovány lidmi i zvířaty. Z vláken získávaných z kmenů se vyráběly také provazy a rybářské sítě.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal Botanic Garden Sydney).