Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Bucerotiformes, Bucorvidae
Syn.: Bucorvus cafer Vigors, 1825
Česká jména: zoborožec kaferský
Anglická jména: Southern ground-hornbill
Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, vyskytuje se v oblasti od jižní Keni, Tanzanie, Rwandy a Burundi přes jihovýchod Demokratické republiky Kongo, Zambii, Angolu a sever Namibie až po Botswanu a východ Jihoafrické republiky, včetně Svazijska a Lesotha.
Způsob života: Obývá křovinaté savany, lesy a travnaté lesní lemy, až do nadmořské výšky okolo 4250 m. Nemigruje, zůstávají v určitém prostředí po celý rok.
Žije v malých skupinách o 10–11 jedincích s jedním dominantním párem. Na rozdíl od ostatních zoborožců samci své samice nezazdívají a hnízdní dutina, ať už stromová nebo zemní, zůstává po celou dobu hnízdění otevřená. Od září do prosince snáší 1–2 bílá vejce a při sezení po dobu 37–42 dní ji střídají mladé samice, které ještě samy nehnízdily. Vylíhlá mláďata jsou holá a slepá, zřídka přežijí obě, většinou to mladší a slabší umírá. Dospělí ptáci ze skupiny o mláďata pečují téměř půl roku, než jsou schopna se sama uživit. Pohlavně dospívá ve 3–6 letech, kdy kůže samců na hlavě a krku je jasně červená a u samic na krku je fialově modrá.
Zoborožec kaferský se často pohybuje na zemi, kde vyhledává potravu. Loví drobné obratlovce, například ještěrky, hady, žáby a myši, rovněž měkkýše, hmyz a jeho larvy, nepohrdne ani mršinou, v menší míře konzumuje různé plody.
V přírodě nemá mnoho nepřátel, stává se kořistí levhartů a krokodýlů. Dožívá se věku až 30 let.
Popis: Velký zoborožec s tělem dlouhým 90–129 cm a rozpětím křídel 120–170 cm, s černým mohutným ohnutým zobákem, který má u kořene rohovitý násadec. Samec je větší, jeho hmotnost dosahuje 346–618 g, má jasně červenou kůži kolem očí a na hrdle, především na výrazném krčním laloku. Hmotnost samice se pohybuje mezi 223–458 g a má na červeném laloku modré zbarvení. U mláďat a mladých jedinců je barva krčního laloku i oční oblasti šedavá. Obě pohlaví mají černé peří, jen za letu jsou vidět bílé konce křídel. Nohy jsou černé.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) jej z hlediska ohrožení řadí ke zranitelným druhům (VU).
Poznámka: Zoborožec kaferský ovlivnil i tradice domorodých kmenů, Masajové věří, že zabití zoborožce přináší smůlu. V některých kmenech jsou součástí tradiční medicíny.
Fotografováno dne 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park).