Česká jména: měsíček nivní (Presl 1819), krusíček nivní (Presl 1846), krušiček nivní (Opiz 1852), měsíček rolní (Sloboda 1852), měsíček polní (Čelakovský 1879, Polívka 1912), měsíček rolní (Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Calendula arvensis
Rozšíření: Širší Středozemí – od Kanárských ostrovů po Sýrii, Írán a Jemen, na severu zasahuje do Francie. V západní, střední a východně Evropě (tedy i u nás) se vyskytuje druhotně, byl zavlečen také na Azorské a Kapverdské ostrovy, do Severní i Jižní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.
Ekologie: Roste na pastvinách, při okraji polí a na úhorech, na narušovaných stanovištích, k nám je tento druh zavlékán poměrně vzácně a jen přechodně, objevuje se kolem lidských sídel, na skládkách a rumištích. Kvete od května do srpna.
Popis: Jednoletá bylina, 10–30 cm vysoká, lodyhy vystoupavé až poléhavé, bohatě větvené. Listy jsou přisedlé, podlouhlé až podlouhle kopinaté, (1–)3–8(–10) cm dlouhé a 0,4–1,4(–2) cm široké, na okraji nezvlněné, oddáleně mělce zubaté, na vrcholu špičaté. Úbory dosahují 1–2(–3,5) cm v průměru, za plodu jsou nicí, jazykovité květy světle žluté, méně než 2krát tak dlouhé než zákrovní listeny, trubkovité květy stejné barvy jako liguly nebo načervenalé až nahnědlé. Plodem je nažka.
Calendula arvensisCalendula arvensis
Calendula arvensis
Fotografováno v červnu 2006 (Brno).