Syn.: Abutilon pictum (Gilles ex Hook. et Arn.) Walp., Abutilon pleniflorum N. E. Br., Abutilon pseudostriatum Hochr., Abutilon striatum Dicks. ex Lindl., Abutilon thompsonii H. J. Veitch, Abutilon venosum Lem., Callianthe striata (Dicks. ex Lindl.) Donnel, Sida picta Gilles ex Hook. et Arn., Sida striata (Dicks. ex Lindl.) D. Dietr.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Původním je tento druh na jihu Brazílie, severovýchodě Argentiny, v Paraguayi i Uruguayi. Pěstuje se jako okrasná rostlina v mnoha oblastech světa (např. Střední Amerika, Mediterán, východní Čína, východní Austrálie, Nový Zéland, Havajské ostrovy aj.), může dokonce i zplaňovat.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, lesních lemech a na křovinatých stanovištích, objevuje se v okolí zahrad a lidských sídel, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Stálezelený keř, 100–250 cm vysoký. Listy jsou řapíkaté, dlanitě 3–5laločnaté, dosahují v průměru 5–8 cm, na okraji jsou pilovité nebo zubaté, na vrcholu zašpičatělé, lysé nebo řídce chlupaté; palisty jsou šídlovité, až 8 mm dlouhé, opadavé. Květy jsou jednotlivé, axilární, květní stopka je 7–10 cm dlouhá; kalich je zvonkovitý, až 2 cm dlouhý, hustě chlupatý, s 5 kopinatými cípy; koruna je zvonkovitá, nicí, oranžová s výrazně vyniklými tmavějšími žilkami, dosahuje zhruba 3 cm v průměru, korunní lístky jsou 3–5 cm dlouhé, vně chlupaté; tyčinky srůstají do sloupku asi 3,5 cm dlouhého, čnělka je delší než tyčinkový sloupek, blizna je hlavatá.
Využití: V subtropických a tropických oblastech se vysazuje do zahrad a parku, ve střední Evropě se nezřídka pěstuje jako pokojová rostlina (k přezimování je vhodná teplota 5–10 °C), kterou je velmi vhodné v létě umístit vně domu. V kultuře lze najít řadu zahradních kultivarů, oblíbené jsou i formy s pestrými listy; nezřídka se jedná o křížence druhů Callianthe picta a Callianthe darwinii.
Poznámka: Starší literaturou býval tento druh řazen k rodu Abutilon. Avšak v roce 2012 byl na základě molekulárních analýz vyčleněn k novému rodu Callianthe, jehož primárním areálem je Jižní Amerika. Všechny druhy tohoto nového rodu jsou rostliny dřevnaté, jejich korunní lístky mají výrazně vyniklou žilnatinu a vždy lysý tyčinkový sloupek.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 4. 2017 (Portugalsko, region Algarve, Caldas de Monchique).
Literatura:
Aliya A. Donnell, Harvey E. Ballard Jr., Philip D. Cantino (2012): Callianthe (Malvaceae): A New Genus of Neotropical Malveae. In: Systematic Botany (2012), 37(3): pp. 712–722.