Syn.: Agaricus albellus DC., Agaricus aromaticus Roques, Agaricus gambosus Fr., Agaricus georgii L., Calocybe gambosa (Fr.) Singer, Calocybe georgii var. aromatica (Roques) Pilát, Calocybe georgii var. gambosa (Fr.) Kalamees, Lyophyllum gambosum (Fr.) Singer, Tricholoma gambosum (Fr.) Gillet, Tricholoma georgii (L.) Quél.
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Rozšíření a ekologie: Roste v dubnu až červnu, ve vyšších polohách i na počátku léta. Vyskytuje se nejčastěji ve skupinách a kruzích na travnatých místech – na loukách, mezích, v sadech, zahradách, dubohabrových hájích, lužních lesích, u cest a na okraji lesů, na stejných místech ji můžeme najít mnoho let. Uvnitř lesa téměř neroste. Upřednostňuje vápnité a humózní půdy. Je to mykorhizní houba rozkládající humus.
Popis: Klobouk je široký 5–12 cm, v mládí téměř polokulovitý, později klenutý až plochý, na okraji podvinutý až zvlněný. Je masitý, tuhý, s hladkým, za vlhka mírně slizkým povrchem. Barva je bílá, krémová až nažloutlá, ve stáří až hnědavá. Lupeny jsou nízké – do 9 mm, husté, tenké, připojené u třeně zoubkem, někdy i přirostlé. Mají bělavou barvu, ve stáří krémovou až okrovou. Třeň je silný, plný, válcovitý, zpočátku až břichatý, je dlouhý 40–80 mm a široký 15–40 mm. Je bělavý až krémový, dole může být okrový. Dužina je pevná, jemná a šťavnatá, bělavá, na vzduchu nemění barvu. Má typickou silnou až vtíravou vůni po mouce a příjemnou chuť. Výtrusný prach je bílý, výtrusy vejčité, hladké a bezbarvé 4–7 × 2–4 µm.
Záměny: Čirůvku májovku je možné zaměnit s řadou podobných hub, zvláště mladých plodnic. Nebezpečná je záměna s jedovatou vláknicí začervenalou (Inocybe erubescens), která je v mládí stejně zbarvená jako čirůvka májovka, má ale tenčí klobouk, radiálně vláknitý, prořídlé lupeny, spíše ovocnou, později nepříjemnou vůni a za sucha nebo otlačením červená.
Čirůvce májovce se podobají i mladé plodnice smrtelně jedovaté závojenky olovové (Entoloma sinuatum), která roste hlavně v červenci a srpnu v teplejších polohách a ve světlých listnatých lesích, především pod duby.
Další možné záměny jsou s čirůvkou mýdlovou (Tricholoma saponaceum) – páchne po mýdle, nejedlá; čirůvkou bílou (Tricholoma album) – zemitě páchnoucí, vzácná, nejedlá; závojenkou podtrnkou (Entoloma clypeatum) – jedlá.
Využití: Je to jedlá, chutná houba, všestranně upotřebitelná v kuchyni, dá se i sušit a nakládat do octa.
Poznámka: Snižuje koncentraci cukru v krvi.
Fotografováno od 16. 4. do 4. 5. 2008 (Česko, u Roztok).