CALYSTEGIA SILVATICA (Kit.) Griseb. – opletník / povoja

Syn.: Calystegia sylvestris (Willd.) Roem. et Schult., Convolvulus silvaticus Kit., Convolvulus sylvestris Willd.
Čeleď: Convolvulaceae R. Br. – svlačcovité

Calystegia silvatica

Rozšíření: Pochází ze Středozemí, kde roste od Portugalska a Maroka až po Turecko, na sever zasahuje přirozený výskyt do Švýcarska. V Asii se vyskytuje ještě v severním Turecku, Zakavkazí a v Íránu. V areálu se rozlišuje několik velmi podobných poddruhů. Zplanění bylo zjištěno ve Velké Británii a v Irsku, také v USA a v Austrálii.

Ekologie: Nejčastěji provází vlhčí křoviny a lesy, dosti často podél vodních toků, vystupuje do nadmořské výšky asi 1000 m.

Calystegia silvatica

Popis: Vytrvalá bylinná liána; lodyhy jsou ovíjivé, až 4 m dlouhé, hranaté, lysé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až kopinaté, (5–)5,5–14(–17) cm dlouhé a 4–7(–9) cm široké, na bázi srdčité až střelovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až hrotité; řapík je (2,5–)3–7(–9) cm dlouhý. Květy vyrůstají po 1–2 v úžlabí listů; květní stopky bývají delší než listy, (3–)3,5–15(–17) cm dlouhé; listeny jsou vejčité, (1,4–)1,7–2,7(–3) cm dlouhé, špičaté, tupé nebo až vykrojené, na bázi vakovitě rozšířené; kalich je zvonkovitý, cípy jsou podlouhlé až kopinaté, 1–1,5 cm dlouhé, špičaté nebo hrotité; koruna je nálevkovitá, 4,5–6,5(–7,5) cm dlouhá, bílá; tyčinek je 5, s bílými nitkami; blizny jsou 2, válcovité. Plody jsou téměř kulovité tobolky o průměru asi 1 cm; semena jsou 1–2(–4), trojboká, tmavá.

Záměny: Od velmi podobného opletníku Calystegia sepium se odlišuje většími květy, oběma listenci na bázi nápadně nafouklými, navzájem se překrývajícími a skrývajícími kalich.

Calystegia silvatica
Calystegia silvatica
Calystegia silvatica
Calystegia silvatica
Calystegia silvatica
Calystegia silvatica

Fotografováno ve dnech 13. 6. 2015 (Srbsko, NP Tara, údolí Derventa) a 15. 5. 2016 (Černá Hora, Kotor).