CANARIUM STRICTUM Roxb. – kanárník

Česká jména: kanárník (Presl 1846)
Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité

Canarium strictum

Rozšíření: Pochází z jižní Asie. Roste v Indie, a to jak na jihozápadě (svazové státy Maháráštra, Karnátaka, Kérala a Tamil Nadu), tak na severovýchodě (Sikkim, Ássam, Manípur), dále v Barmě, na jihu Číny (Jün-nan) a na západě Thajska.

Ekologie: Stanovištěm jsou stálezelené a vlhké poloopadavé lesy, lokality leží v nadmořské výšce 750–1600 m.

Canarium strictum

Popis: Mohutný stálezelený polygamní strom, s kmenem vysokým 30(–50) m, na bázi s deskovými oporami; borka je šedobílá, při poranění roní vonnou černohnědou klejopryskyřici; letorosty jsou zpočátku hustě rezavě plstnaté. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 3–5(–6) jařmy; řapík je 0,3–1 cm dlouhý, plstnatý, vřeteno je 22–36 cm dlouhé; čepel lístků je vejčitě kopinatá až eliptická, 7–16(–20) cm dlouhá a 3,5–7 cm široká, kožovitá, na líci lysá, na rubu rezavě plstnatá nebo olysalá, s 10–20 vyniklými postranními žilkami, na bázi klínovitá, někdy asymetrická, na okraji zvlněná nebo mělce pilovitá až vroubkovaná, na vrcholu obvykle zašpičatělá; palisty záhy opadávají. Květenství je většinou úžlabní, se samčími květy mnohokvěté, latovité, 15–40 cm dlouhé, se samičími nebo oboupohlavnými květy kratší, hroznovité, 7–20 cm dlouhé. Květy jsou 3četné; samčí mají krátké stopky, zvonkovitý kalich asi 5 mm dlouhý, s krátkými cípy, korunní lístky jsou podlouhlé, žluté, disk je kruhovitý, s mělkými laloky, tyčinek je 6, jejich nitky jsou lysé a srůstají do 1/4–3/4, pistillodium je často nezřetelné. Samičí květy mají delší stopky, kalich je baňkovitý, až 5,5 mm dlouhý, korunní lístky jsou asi 1 cm dlouhé, bělavé, disk je zduřelý, sotva laločnatý, semeník je svrchní, 2–3pouzdrý. Plodenství je hrozen, plody jsou obvejcovité až elipsoidní tmavomodré peckovice 3,5–4,5 cm dlouhé a 1,7–2,3 cm široké; pecka je hladká.

Využití: Zatímco dřevo má průměrnou hodnotu, velmi je ceněna klejopryskyřice (damarová pryskyřice), která se používá do vonných směsí s využitím např. při náboženských obřadech, ale také jako leštící vosk nebo politura. Má využití i v ájurvédské medicíně – prokázáno bylo zejména antibiotické působení.

Poznámka: Do dosti početného rodu Canarium se celkem řadí 121 druhů (POWO 2019) z tropů Afriky (včetně Madagaskaru), jižní a jihovýchodní Asie, kde zasahují až do subtropů, dále z Austrálie a západní části Oceánie od Nové Guineje po Samou.

Canarium strictumCanarium strictum
Canarium strictum
Canarium strictum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 1. 2019 (Indie, Kérala, Kumily, Periyar Tiger Reserve).