Syn.: Capparis spinosa var. himalayensis (Jafri) M. Jacobs
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité
Rozšíření: Snad západohimálajský endemit, který roste v severním Pákistánu a Indii. Podle některých pramenů lze k tomuto druhu přiřadit i rostliny z dalších území (Tádžikistán, Nepál, Tibet a přilehlé oblasti Číny, dokonce možná i z Gruzie).
Ekologie: Provází suchá až vyprahlá místa v horských údolích s výrazným srážkovým stínem.
Popis: Plazivý nebo převislý keřík s krátce chlupatými, později olysávajícími větvičkami i listy. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, masité až kožovité, široce vejčité až téměř okrouhlé, 1,5–3(–4) cm dlouhé a 1,2–2(–3,5) cm široké, celokrajné, na vrcholu krátce hrotité; palisty jsou trnovité, 4–5 mm dlouhé, zakřivené, oranžové. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, dorůstají 3,5–5,5 cm v průměru; květní stopky jsou 4–9 cm dlouhé; kalich je souměrný, vnější kališní lístky jsou člunkovitě kopinaté, na bázi mělce vakovité, vnitřní jsou obvejčité, hluboce vyduté; 2 horní korunní lístky jsou bílé, 2 spodní zelenavé, po stranách srostlé, ukryté v kalichu; tyčinek je asi 80, nestejných; gynofor je asi 1 cm dlouhý. Plod je elipsoidní, 2,5–3 cm dlouhý, tmavozelený, s 40–60 semeny.
Záměny: Od velmi podobného druhu Capparis spinosa se odlišuje především hluboce vakovitě vydutými vnitřními kališními lístky. Někteří autoři ale tuto odchylku hodnotí pouze na úrovni variety.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 17. 7. 2013 (Indie, Ladakh, Leh, u královského paláce).