Syn.: Geranium collinum var. alpinum Regel, Geranium grandiflorum Edgew., nom. illeg., Geranium grandiflorum var. alpinum (Regel) R. Knuth, Geranium meeboldii Briq.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Geranium himalayense
Rozšíření: Západohimálajský endemit, roste od východního Afghánistánu přes severní Pákistán a Indii do západního Nepálu, přesahuje i do Tibetu.
Ekologie: Stanovištěm jsou subalpínské a alpínské louky v nadmořských výškách 3700–4400 m.
Geranium himalayense
Popis: Vytrvalá bylina s tlustým, víceméně horizontálním oddenkem; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, krátce nazpět chlupaté, někdy s přimíšenými žlázkami. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, čepel je dlanitosečná, 3–10 cm v průměru, s 5(–7) kosníkovitými, špičatými, na okrajích laločnatými úkrojky; řapík přízemních listů je až 23 cm dlouhý, horní lodyžní listy jsou téměř přisedlé; palisty jsou vejčité, 6–9 mm dlouhé. Pětičetné květy jsou uspořádány v 2květých vidlanech na 2,5–11 cm dlouhých stopkách; listence jsou kopinaté; květní stopky jsou 0,2–2 cm dlouhé; kališní lístky jsou 6,5–11 mm dlouhé, na vrcholu s hrotem, vně chlupaté a žláznaté, uvnitř lysé; korunní lístky jsou 1,6–2,2 cm dlouhé, sytě modré až modronachové, vzácně bílé, na vrcholu zaokrouhlené; tyčinek je 10, kopinatých; blizna je nachová. Plod je poltivý, 2,7–3 cm dlouhý, žláznatě chlupatý.
Geranium himalayense
Geranium himalayense
Geranium himalayense
Fotografoval Jindřich Houska, dne 3. 8. 2013 (Indie, Ladakh, pod sedlem Konzke La směrem k Hinj).