Syn.: Capparis cordifolia Lam., Capparis sandwicensis Walp., Capparis sandwichiana DC., Capparis spinosa var. mariana (Jacq.) K. Schum.
Česká jména: kapara (Hájek 1562, Presl 1846)
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité
Rozšíření: Pochází z Oceánie, vyskytuje se téměř po celé Mikronésii, ale roste asi i v Melanésii na Vanuatu, v Polynésii zasahuje až na Cookovy ostrovy a ostrovy Henderson.
Ekologie: Typicky roste na skalních teráskách korálových vápenců kolem pobřeží, dobře snáší slaný sprej.
Popis: Menší, spíše rozkladitý nebo převislý netrnitý keřík. Listy jsou střídavé; řapík je 0,8–1,4(–2,3) cm dlouhý; čepel je široce vejčitá až téměř okrouhlá, 3–5(–8) cm dlouhá a 2,5–5 cm široká, na bázi zaokrouhlená až srdčitá, celokrajná, na vrcholu většinou zaokrouhlená. Květy jsou jednotlivé, úžlabní; květní stopka je 3–4 cm dlouhá; kališní lístky jsou nestejné, člunkovité, až 2 cm dlouhé; korunní lístky jsou víceméně stejné, obvejčité až téměř okrouhlé, bílé; tyčinek je 80–100, 3–4 cm dlouhých, bílých, při vadnutí růžovějících, prašníky jsou nachové; gyneceum vyrůstá na 5–6 cm dlouhém gynoforu, semeník je válcovitý. Plodem je elipsoidní, 5–6 cm dlouhá bobule, zelená s červenými žebry, za zralosti sytě žlutá a při vysýchání černající.
Fotografováno dne 18., 25. a 31. 1. 2018 (Palau, Koror, ostrov Ulebsechel).