CARPOBROTUS ACINACIFORMIS (L.) L. Bolus

Syn.: Mesembryanthemum acinaciforme L., Carpobrotus edulis (L.) N. E. Br. var. rubescens Druce
Česká jména: kosmatec šavlovitý (Presl 1846)
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité

Carpobrotus acinaciformis

Rozšíření: Původním je tento druh v jihoafrickém Kapsku. Pěstuje se jako okrasná rostlina v mnoha subtropických oblastech světa, nezřídka zde také zplaňuje.

Ekologie: Roste v přímořském pásu, často přímo na pobřeží, na písčitých dunách, skalách a kamenitých svazích, mimo původní areál většinou v okolí lidských sídel, letovisek a hotelů, také na skládkách a rumištích.

Carpobrotus acinaciformis

Popis: Vytrvalá bylina, plazivá, sukulentní, listy jsou vstřícné, 3boké, srpovitě prohnuté, květy jednotlivé, (6–)7–10(–12) cm v průměru, korunní lístky jsou čárkovité, růžové až karmínově červené. Na jižní polokouli kvete od srpna do prosince, na severní od dubna do června. Plodem je dužnatá tobolka.
Záměny: Poměrně často je tento druh zaměňován v subtropech s obecně rozšířenějším druhem Carpobrotus edulis. Ten se však od popisovanéhu druhu odlišuje žlutými květy, které sice postupně růžovějí, avšak nikdy nedosahují barvy karmínově červené – jsou sotva bledě růžové. C. acinaciformis je někdy v literatuře považován jen za varietu C. edulis.

Využití: Plody jsou jedlé, používají se k výrobě džemů. Tekutina z listů se používá k potírání drobných ran, vyrážek, spálenin i při bodnutí hmyzem.

Poznámka: Na klasifikaci červenokvětých rostlin z rodu Carpobrotus, které jsou nalézány ve Středozemí a v západní Evropě, panují rozličné názory. Někteří badatelé je ztotožňují s jihoafrickým druhem Carpobrotus acinaciformis, jiní naopak tvrdí, že jihoafrické rostliny jsou odlišné a zavlečené rostliny ze severní polokoule patří k barevným odchylkám druhu Carpobrotus edulis (např. Kit Tan ve Flora hellenica 1: 149–150).

Carpobrotus acinaciformisCarpobrotus acinaciformis
Carpobrotus acinaciformis

Fotografováno dne 16. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Vieste).