CATANANCHE CAERULEA L. – poblekla modrá / katananka belasá

Syn.: Cupidonia caerulea Bubani
Česká jména: poblekla modrá (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: katananka belasá (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Catananche caerulea
Rozšíření: Západomediteránní druh s areálem rozprostírajícím se od Maroka a Alžírska přes Pyrenejský poloostrov po jižní Francii (severně až po akvitánský departement Deux-Sèvres) a severozápadní Itálii. Byl zavlečen i dále na sever, ojediněle byl dříve zaznamenán například v Belgii, údajně též v Praze.
Ekologie: Roste na suchých loukách a pastvinách, při okraji lesů a křovin. Kvete od května do července.
Catananche caerulea
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 30–90 cm dlouhou, větvenou, chlupatou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, podlouhle kopinaté, až 30 cm dlouhé a asi 0,7 cm široké, celokrajné nebo oddáleně zubaté, na vrcholu špičaté nebo tupé, chlupaté; lodyžní listy jsou přisedlé, čárkovité. Úbory vyrůstají jednotlivě na stopkách až 30 cm dlouhých; zákrov je 13–25 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou vejčité, střechovitě se překrývající, suchomázdřité, bělavé, lysé, na vrcholu hrotité; liguly jsou 25–28 mm dlouhé, modré až modronachové, na vrcholu s 5 zuby. Plody jsou žebernaté nažky, 3–4 mm dlouhé, na vrcholu s blanitými šupinkami.
Využití: Dekorativní rostlina pěstovaná v zahradách, vhodná k výsadbě do nádob, záhonů, suchých zídek i větších skalek. V kultuře se objevuje v několika kultivarech, tyto rostliny mohou mít liguly i bílé nebo růžové. Používají se též do suchých vazeb.
Poznámka: K mediteránnímu rodu Catananche je v současnosti započítáváno asi pět druhů.
Catananche caerulea
Catananche caerulea
Catananche caerulea
Catananche caerulea
Fotografováno dne 1. 7. 2018 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).