CERATONIA SILIQUA L. – rohovník obecný

Česká jména: svatého Jana chléb (Veleslavín 1598), rohovník obecný (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Ceratonia siliqua

Rozšíření: Původní zřejmě ve východním Středozemí, nyní v celém Mediteránu a Makaronésii.

Ekologie: Teplejší přímořské oblasti, vystupuje i do podhůří. Pěstován v kultuře, dosti často zplaňuje.

Popis: Stálezelený neopadavý keř či strom, dorůstající výšky maximálně 10 metrů. Listy sudozpeřené, s rovným okrajem. Květy vyrůstají přímo z kmene či silných větví (kauliflorie), plodem je hnědý lusk, dlouhý 10–30 cm, který dozrává až v druhém roce.

Využití: Lusky tohoto stromu, u nás známé jako karob nebo „svatojánský chléb“, obsahují až 40 % sacharidů. Mají široké potravinářské uplatnění – vyrábí se z nich karobový sirup či náhražka kakaa, z tvrdých semen se extrahuje rohovníková guma, používaná jako potravinový emulgátor a stabilizátor. Udává se také léčivý účinek lusků, zejména při kašli a průjmu. Lusky se dají pojídat i v nezpracovaném stavu, obsahují velké množství vlákniny. Častěji se ale používají jako doplněk krmiva pro domácí zvířata.

Poznámka: Z vědeckého jména (řeckého Keration) tohoto stromu je odvozena jednotka hmotnosti – karát. Důvodem je skutečnost, že hmotnost jeho tvrdých semen je poměrně konstantní, zhruba kolem 0,2 g. V oblasti Blízkého východu byla proto ve starověku používána jako závaží při odvažování drahých kamenů.

Ceratonia siliqua
Ceratonia siliqua
Ceratonia siliqua
Ceratonia siliqua

Fotografovali Jan Hrbek, dne 5. 9. 2008 (Itálie, Sicílie); Naďa Gutzerová, dne 4. 10. 2012 (Chorvatsko, Šolta, obec Stomorska).