CERATOSTIGMA PLUMBAGINOIDES Bunge

Syn.: Plumbago larpentae Lindl., Valoradia plumbaginoides (Bunge) Boiss.
Česká jména: olověnec (Mareček 1994)
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité

Ceratostigma plumbaginoides

Rozšíření: Druh centrální části východní Číny, jehož areál se táhne od Pekingu na severu až po provincie Ťiang-su a Če-ťiang na jihu.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, na křovinatých podhorských svazích. Kvete od července do září.

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním větveným oddenkem, 20–30(–60) cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, jednoduchá nebo větvená, jemně chlupatá. Listy jsou střídavé, vejčité až obvejčité, (2–)4–6(–10) cm dlouhé a (0,8–)2–3(–5,3) cm široké, na bázi klínovité, po okraji chlupaté, na vrcholu tupé nebo špičaté, po obou stranách lysé nebo olysalé. Květenství je terminální nebo vyrůstá z úžlabí listů, může být až 30květé; listeny jsou kopinaté, bylinné, listence vejčité, blanité, špičaté až zašpičatělé; kalich je trubkovitý, 12–15(–18) mm dlouhý a jen 1,5–2 mm široký; koruna je řepicovitá, 2,5–2,8 cm dlouhá, trubka je červenonachová, korunní cípy jsou modré, až 8 mm dlouhé, na vrcholu vykrojené nebo i hrotité; tyčinky jsou z koruny vyniklé, prašníky modré. Plodem je elipsoidní žlutohnědá tobolka, až 6 mm dlouhá.

Využití: Pěstuje se ve středoevropských zahradách i parcích jako půdopokryvná trvalka, zajímavá je nejen svými blankytnými květy, ale rovněž sytě červenými podzimními listy. Je vhodné poskytnout rostlině lehkou zimní ochranu.

Poznámka: Rod Ceratostigma zahrnuje asi osm druhů, které se vyskytují ve východní Africe (zde jen eritrejsko-etiopský druh Ceratostigma abyssinicum) a ve východní Asii.

Ceratostigma plumbaginoides
Ceratostigma plumbaginoides
Ceratostigma plumbaginoides
Ceratostigma plumbaginoides
Ceratostigma plumbaginoides
Ceratostigma plumbaginoides

Fotografováno ve dnech 30. 9. 2017 a 22. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).