Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Perissodactyla, Rhinocerotidae
Syn.: Rhinoceros burchellii Lesson, 1827; Rhinoceros camus Griffith, 1827; Rhinoceros simus Burchell, 1817
Česká jména: nosorožec tuponosý, nosorožec bělorohý, nosorožec bílý, nosorožec širokohubý, nosorožec tuporohý
Anglická jména: White rhinoceros, Southern white rhino, Northern white rhino
Rozšíření: Obvykle bývají rozlišovány dva poddruhy nosorožce tuponosého. Severní poddruh Ceratotherium simum subsp. cottoni byl v přírodě pravděpodobně již vyhuben. O jeho záchranu se pokusila česká Zoo ve Dvoře Králové, která vrátila do Afriky několik kusů tohoto nosorožce. Jeho původní areál ležel ve východní rovníkové Africe, v oblasti od severozápadní Ugandy přes Jižní Súdán a jižní Čad až do východní části Středoafrické republiky a severovýchodního Zairu.
Jižní poddruh Ceratotherium simum subsp. simum historicky žil v Namibii, Botswaně, Zimbabwe, Svazijsku, Mosambiku a Jihoafrické republice, byl introdukován také do Keni, Ugandy a Zambie. V současnosti je jeho výskyt soustředěn především do Jihoafrické republiky. Tento jižní poddruh je zachycen i na našich fotografiích.
Způsob života: Obývá savany a je vázaný na vodu. Rád se válí v bahně, které jej nejen chladí, ale zároveň chrání před slunce a parazity. V období velkých veder tráví den většinou ve stínu a spí, navečer, zrána a v noci se pase a přichází k napajedlům.
Samice pohlavně dospívá ve 3–5 letech života, s mláďaty vytváří menší stáda. Samec pohlavně dospívá v 5–7 letech, většinou žije samotářsky a značkuje si svoje území močí. Přitom svádí rituální souboje za použití rohů, ale pouze dominantní samec se může na svém území pářit. Po 530–550 dnech březosti rodí samice jediné mládě, které váží 40–60 kg a zůstává s matkou přibližně 3 roky, většinou do dalšího porodu.
Průměrná délka života v přírodě je 46 až 50 let. Mnoho nosorožců zemře kvůli lidskému pytláctví. Nemají v podstatě přírodní predátory, mláďata mohou být napadena lvy a hyenami.
Popis: Je největším druhem nosorožců s délkou těla 350–420 cm, výškou v kohoutku 170–185 cm, délkou ocasu 80–100 cm a hmotností 1,6–3,6 t. Vyznačuje se dlouhou, hranatě vyhlížejí hlavou, tvořící asi čtvrtinu délky těla. Tlama je zakončena nápadně širokými, rovnými pysky, které umožňují spásání nízké trávy. Má dva rohy, přední je při základu zploštělý a málokdy přesahuje délku 100 cm. Má tlustou šedou kůži s ojedinělými záhyby, zejména výrazný je záhyb nad zakloubením přední nohy. Na hřbetě má nápadný hrb v kohoutku.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2011) klasifikuje severní poddruh Ceratotherium simum subsp. cottoni jako kriticky ohrožený (CR), v přírodě snad již vyhynulý, nominátní poddruh z jihu Afriky je hodnocen jako téměř ohrožený (NT).
Fotografovali Jindřiška Vančurová, dne 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park); Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Oudtshoorn, rezervace Buttelsdrift).