Syn.: Ceranthe acuta (Moench) Opiz, Cerinthe acuta Moench, Cerinthe alpina Vis., Cerinthe aperta Clairv., Cerinthe aspera Roth, Cerinthe glabra subsp. longiflora (Viv.) Kerguélen, Cerinthe glauca Moench, Cerinthe gymnandra Tod. ex Lojac., nom. illeg., Cerinthe longiflora Viv., Cerinthe strigosa Rchb., Cerinthe versicolor Hallier ex Steud.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Mediteránní druh, roste od Pyrenejského poloostrova až po Řecko, v severní Africe od Maroka po Libyi a v Asii v Turecku, Sýrii, Libanonu, Izraeli a Jordánsku. Ze Švýcarska je udáván jako zplanělý.
V areálu jsou rozlišovány tři poddruhy, na jihu Španělska se vyskytuje poddruh Cerinthe major subsp. purpurascens, v severozápadní Africe je možné se setkat s poddruhem C. major subsp. oranensis.
Ekologie: Vyskytuje se na úhorech a podobných narušených plochách, na okrajích vinic a olivových sadů, také podél komunikací. Vystupuje až do nadmořské výšky 800 m.
Popis: Jednoletá bylina s lysou, vystoupavou, větvenou lodyhou, vysokou 20–80 cm. Listy jsou střídavé, dolní kopisťovité, se zvolna zúženým řapíkem, vyšší podlouhlé, 3–6 cm dlouhé a 0,7–1,5 cm široké, srdčitě přisedlé až objímavé, na okraji brvité, na líci často s bílými vystouplými hrbolky. Květenství jsou vijany; květy jsou 5četné; kalich je dělený na nestejné cípy až 1,3 cm dlouhé; koruna je trubkovitá, 1,8–2,2 cm dlouhá, obvykle sytě žlutá, uprostřed s výrazným purpurovým pruhem, na vrcholu uťatá nebo s drobnými zoubky; tyčinky jsou přirostlé v dolní 1/4 koruny a nesou fialové prašníky; čnělka je dlouhá asi 2 mm. Plody jsou tvrdky 5–7 mm dlouhé.
Poznámka: Zejména na Pyrenejském poloostrově je některými autory rozlišován velmi podobný druh Cerinthe gymnandra, který by se měl lišit menšími tvrdkami a purpurovým pruhem na koruně, zatímco „pravá“ C. major by měla mít korunu v celé horní části tmavou. Zdá se, že směrem na východ se znaky spíše prolínají a rozlišení obou taxonů je už např. v Itálii problematické.
Fotografovali Vít Grulich, dne 16. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, San Giovanni di Sinis, Tharros); Ladislav Hoskovec, dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).