Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Coraciiformes, Alcedinidae
Syn.: Alcedo pusilla (Temminck, 1836)
Česká jména: ledňáček mangrovový
Anglická jména: Little kingfisher
Rozšíření: Ledňáček mangrovový se vyskytuje v severní Austrálii, ve východní Indonésii, na Papui-Nové Guineji a na Šalomounových ostrovech. V Austrálii žije v Severním teritoriu na severozápadě Top Endu, na Yorském poloostrově a na severovýchodě Queenslandu.
Je rozlišováno devět poddruhů, na fotografiích je zachycen poddruh Ceyx pusillus subsp. halli, který se vyskytuje na severovýchodním pobřeží Queenslandu (k jihu po ostrov Hinchinbrook).
Způsob života: Obývá otevřené lesy, vnitrozemské mokřady, sladkovodní bažiny a tůně, stromy a keři lemované břehy řek a potoků, porosty mangrove.
Žije samotářsky. Kořist vyhlíží na nízkém posedu blízko hladiny vody, na který se vrací s úlovkem. Při lovu se potápí. Živí se malými rybami, korýši, vodním hmyzem a jeho larvami.
Doba hnízdění závisí na geografické poloze. Hnízdo buduje v měkkém břehu, mezi kořeny převráceného stromu nebo v terestrickém termitišti. Do hnízdní komůrky vede asi 15 cm dlouhý tunel. Samice snáší 5–6 vajec, která inkubují oba partneři. Oba rodiče krmí mláďata jak v hnízdě, tak po vylétnutí, dokud se neosamostatní.
Popis: Velmi malý ledňáček dosahující délky 11–13 cm a hmotnosti 10–15 g. Hlava a hřbet jsou tmavě modré. Bílá skvrna před očima je černě ohraničena. Duhovka oka je hnědočerná. Masivní dýkovitý zobák je černý. Na straně krku se táhne bílý pruh. Modrá křídla jsou na okrajích načernalá. Spodní části těla jsou bílé. Modrý ocas je krátký. Malé nohy jsou šedorůžové.
Fotografováno dne 14. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Cairns Botanic Gardens).