Syn.: Chaenorhinum granatense (Willk.) Holub, Linaria granatensis Willk.
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Roste na jihu Pyrenejského poloostrova a v severní Africe v Maroku a Alžírsku, místy se prolíná s výskytem nominátní subspecie Chaenorhinum villosum subsp. villosum, která se odlišuje převahou nežláznatých chlupů a úzkými kališními cípy.
Ekologie: Nejčastěji provází štěrbiny vápencových nebo sádrovcových skal, ale roste také na zdech, vystupuje do nadmořské výšky 1700 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s poléhavými až vystoupavými lodyhami, celá hustě pokrytá dlouhými žlutavými mnohobuněčnými žláznatými a kratšími nežláznatými chlupy, dorůstá výšky až 45 cm. Listy jsou vstřícné, nejvyšší vzácně střídavé, vejčitá, obkopinaté až eliptické, 12–22 mm dlouhé a 5–10 mm široké, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je prodloužený hrozen 5četných oboupohlavných květů; květní stopky jsou 4–10 mm dlouhé; kališní cípy jsou poněkud nestejné, vejčité až eliptické, 4,5–10 mm dlouhé; koruna je 10–16 mm dlouhá, pyskatá, světle modrofialová, s tmavšími žilkami, val dolního pysku je žlutavý, cípy jsou vykrojené, ostruha je 1,5–3 mm dlouhá, kuželovitá, tupá; tyčinky jsou 4; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou kulovité tobolky 2,5–4 mm dlouhé, žláznaté.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 15. 5. 2017 (Španělsko, Ronda, skály pod městem).